Kapat
3-boyutlu-yazıcı-nedir-teknolovizyon
Genel 580 Görüntüleme 0

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

3 boyutlu yazıcı (3D printer), 3 boyutlu baskı yapılmasını sağlar. 3 boyutlu baskı ise, dijital bir dosyadan 3 boyutlu katı cisimler elde etme işlemine denir. Bu baskı sürecinde 3 boyutlu cisimler, bu cismin yatay kesitlerinin katman katman birbirine eklenmesiyle oluşur. 3 boyutlu baskı, bir nesneyi yatay olarak dilimlere ayırma işleminin tam tersi olarak ifade edilebilir.

3 Boyutlu Baskı İşlemi Nasıl Olur?

Öncelikle bilgisayarda basılacak cismin 3 boyutlu çizimi yapılır ve bu çizim herhangi bir CAD (Computer Aided Desing – Bilgisayar Destekli Tasarım) programı kullanılarak yapılabilir. Bu programlara örnek olarak Solidworks, AutoCad veya 3DxMax gibi programlar verilebilir.

Bunun yanında 3 boyutlu tarayıcılarla (3D scanner) da herhangi bir nesne taranarak, o nesnenin 3 boyutlu kopyası yapılabilir. 3 boyutlu baskıda filament olarak adlandırılan malzemeler kullanılır ve baskı sırasında bu filamentler eriyerek baskı aletinden çıkar. Daha sonra da bu filamentler katılaşır.

3 Boyutlu Yazıcılarla Neler Yapılabilir?

3 boyutlarla yapılabilecek şeyler, kişinin hayal gücünekalmıştır ve sayısız cisim yapılabilir. Bunlardan birkaçı oyuncaklar, hediyelikeşyalar veya değişik bazı ürünler gibi küçük şeylerdir. Fakat 3 boyutluyazıcılar yaygınlaştıkça, kullanım alanları da çeşitlenmeye başlamıştır.

3-boyutlu-yazıcı-teknolovizyon

Örneğin bir 3 boyutlu yazıcıyla yapay organlar, protezler veya yapay gıdalar elde edilebilir. Buna ek olarak maket yapımlarında da kullanılabilir. Örneğin bir bina veya bir park planlamasında o alanın 3 boyutlu çizimi yapılıp, maketi de 3 boyutlu yazıcılardan çıkarılabilir. Bu şekilde yapılan bir maket hem daha hızlı, hem daha düzgün hem de daha az maliyetli olacaktır.

İnsanın aklına gelebilecek her alanında 3 boyutlu yazıcılarla hayal gücü dahilinde ürünler yapılabilir. İnsanlar kendi kıyafetlerini kendileri tasarlayabilirler veya kendi evlerine dekorasyon malzemelerini kendileri yapabililer. Çocuklar 3 boyutlu yazıcıları kullanmayı öğrenip kendi oyuncaklarını bu şekilde kendileri de yapabilirler.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir