Kapat
teknolovizyon
Genel 519 Görüntüleme 0

ABD Donanması 3D Baskı Robotları Yapıyor!

ABD donanması ve Lockheed Martin havayolu şirketi, 3D baskıların üretimini optimize etmek ve yapay zekanın 3D baskı robotlarına nasıl entegre edilebileceğini araştırmak için bir araya geldi.

ABD donanması 3D baskı robotları yapıyor!

3D baskı parçalarını denetlemek ve optimize etmek için yapay zeka kullanacak yeni nesil akıllı robotlar geliştiriliyor. ABD donanması deniz kuvvetleri araştırma ofisi (ONR), projenin 2 yıllık bütçesini 5.8 milyon dolar olarak belirledi.

Projenin temel amacı karmaşık 3D baskı parçalarının üretiminin nasıl optimize edileceğine dair bağımsız kararlar alabilen robotlar oluşturmak. Halihazırda 3D baskı teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılmakta, yüksek düzey başarı için sürekli denetleme ve inceleme gerektirmekte. Bu nedenle ABD donanması iş yükünü azaltmak için 3d baskı robotlarını üretmek ve bu robotlara yapay zekayı entegre etmek istiyor.

Araştırmacılar, daha iyi 3D baskı robotları üretebilmek için yeni yazılımlar ve sensörler geliştiriyorlar. Projenin merkezinde doğrulanmış analiz ve 3D baskı robotik sistemlerine entegrasyonu yer almakta. Bir başka deyişle, 3 boyutlu yazıcılar, makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak, kendi başlarına uygun ayarlamalar yapabilecekler. 3D baskı robotları birbirinden öğrenecekler ve kendilerini sürekli geliştirecekler, süreci optimize edecekler.

teknolovizyon

Hangi amaçla kullanılcak?

Lockheed Martin ‘den Zoch Loftus proje için şunları söyledi: “Proje sonunda robotlara güvenerek, kaliteli ve kullanışlı parçalar üretebilirsiniz. Sürdürebilirliği üzerine düşünürsek, bir tamircinin denizde gemi için veya çölde kamyon için yedek parça yazdırdığını düşünün. Bu 3D baskıyı bir sonraki aşamaya taşıyacaktır”.

Araştırma projesinde yüksek güçte lazer ışınları kullanan çok eksenli robotlar kullanılıyor. Deneylerde sıklıkla kullanılan malzemenin Titanyum alaşımı(ti-6aı-4v) olduğu da ortaya çıktı. Bu malzeme kullanımı ise 3d baskı teknolojisinin yakın zamanda askeri amaçlı olarak kullanılacağını gösteriyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/abd-ordusu-3d-baski-robotlari-yapiyor
Yazar : Kaan Murat Ayvaz

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir