Kapat
airbus elektrikli uçak
Genel 598 Görüntüleme 0

Airbus Elektrikli Uçak Üretti

Airbus da sonunda sadece elektrikle çalışacak uçağı üretti, öyle ki bu uçak yarışlarda kullanılacak. Firma, İngiltere Nottingham Üniversitesi ile birlikte umut verici bir elektrikli yarış uçağı geliştirme projesini hayata geçirdi. Bilindiği gibi, 2020 yılında düzenlenecek olan Dünya Air Race E elektrikli uçak yarışlarına onlarca firma kendi elektrikli uçakları ile katılacak ve bu yarışlardan dereceye girenlerin seri üretimine geçilmesi daha hızlı olacak. Yani yarış, elektrikli uçak modellerinin geleceği konusunda belirleyici rol alacak.

Elektrikli Uçaklar Hız Kesmeden Gelişiyor

Gün be gün günlük yaşamda uygulanan yeni teknolojiler heyecan verici gelişmelere imza atıyor. Önce üretilen araçlar yarışlarda görücüye çıkıyor ardından seri üretimlerine başlanıyor. O yüzden elektrikli uçak yarışları çok önem arz ediyor. Elektrikli uçaklar da birçok teknolojinin geliştirildiği ve sıfırdan test edildiği hava taşımacılığının geliştirilmesinde rol alan yeni bir yöndür. Elektrikli yarış uçaklarının gelişimi sayesinde, tasarımcılar yeni teknolojiler yaratabiliyor geliştiriyor ve güncelleştiriyor. Eksiklikler ortaya çıkarılabiliyor. Firmanın ürettiği uçak yaklaşık 10 metre yükseklikte saatte 400 kilometreden daha hızlı bir hızla uçuyor.

Nottingham Üniversitesi İle İşbirliği

Nottingham Üniversitesi geçen sonbahardan bu yana Air Race E yarışları için elektrikli uçakların ilk versiyonunu geliştirme üzerine yoğun çalışıyor. Bir elektrikli yarış uçağı oluşturma projesinin bir parçası olarak, tasarımcılar sıradan bir yarış uçağına şarj edilebilir batarya, elektrikli pervane motoru ve bir kontrol sistemi kurdular.

Airbus Elektrikli Uçak


Elektrikli Uçak Endüstrisi Gelişiyor

Yarışların kurucuları Air Race E yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre, gelecek için kullanışlı elektrikli uçak yaratma projelerinin elektrikli havacılık endüstrisini harekete geçireceğine inanıyorlar. Ayrıca, yüksek güçlü elektrik motorlarına güç vermek ve uçakta enerji dağıtımını sağlamak için yeni teknolojiler aranıyor. Rolls-Royce şirketi bile bu yarışta yerini alacak, şimdiden saatte 480 km hızla gidebilen tamamen elektrikli uçağı hazır. 2020 yılı havada elektrikli uçakların uçuştuğu güzel bir yıl olacak…

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir