Kapat
akilli-hoparlorler-teknolovizyon
Genel 548 Görüntüleme 0

Akıllı Hoparlörler

Amazon’un Echo’su ile dört yıl önce evlerimize giren dil destekli akıllı hoparlörler akılı teknoloji ürünleri arasında en işlevsel olanlar arasında. Bilgisayar ile konuşmanızı sağlayan bir aracı olan bu akıllı hoparlörler sayesinde bilgisayara dokunmadan müzik açabilir, mail atabilir ya da akıllı ev aletlerinizi yönetebilirsiniz. Şimdilik kısıtlı komutları anlayan ve anahtar kelimeler söylenmediğinde talebi görmezden gelen bu sistemlerin çok yakın zamanda insan algısına yakın, hata oranı azaltılmış modelleri de karşımıza çıkacak. Şu an ise en bilindik aklı hoparlörler; Amazon Echo, Apple Homepod ve Google Home.

Amazon Echo

İlk geliştirilen akıllı hoparlör olmasının avantaj ve dezavantajlarını birlikte taşıyan Amazon Echo, donanım sistemlerinin çeşitliliği ve üçüncü şahıs yazılımları bünyesinde barındırması sayesinde akıllı otomasyon sistemi ile çalışan birçok cihaza uyumlu ve yönüyle diğerler akıllı hoparlörlerden bir adım önde. “Alexha” kelimesiyle başlayan komutları algılayan Amazon Echo’dan akşam yemeği için Youtube’dan yemek tarifi videosu açmasını isterseniz “Alexha, Youtube’dan makarna tariflerini aç.” demeniz yeterli. Amazon hizmetlerini kullanma avantajı da sağlayan bu akıllı hoparlör, Kindel’dan seçtiğiniz kitapları sesli okuyabilir, Amazon Prime music ile şarkı listelerini bir cümle ile açmanızı sağlar.

amazon-echo-teknolovizyon

Apple Homepod

Apple ‘n sesli asistanı Siri aracılığıyla komutlarınızı verebileceğiniz Apple Homepod akıllı hoparlör, Apple hizmetleri ve Iphonelar ile kusursuz çalışıyor. Özelikle müzik dinlerken uzman bir hoparlör olan Apple Homepod evde akustik müzik deneyimi yaşamanıza imkân sağlıyor. Amazon ve Google ürünlerine göre kurumlu oldukça kolay. Iphone üzerinden WLAN bilgilerini alarak otomatik kuruluyor. Ancak Siri’nin Iphone üzerindeki başarısına Apple Homepod için henüz ulaşılmış değil.

apple-homepod-teknolovizyon

Google Home

Diğer akıllı hoparlörler ile yapılan testlerde komutları yanıtlama başarısıyla daha akıllı olduğunu ispatlayan Google Home, Apple’in akıllı hoparlörü gibi telefon üzerinden WLAN bilgilerini alarak kolay bir şekilde kuruluyor. Kendi müzik üyeliklerinin yanında Spotify ve TuneIn ile binlerce müziğe ulaşmanızı sağlayan bu akıllı hoparlör ses kalitesi kıyaslandığında ise diğer rakiplerinin gerisinde kalarak mutfaktaki radyonun yerini alacak kadar başarılı bulundu. Herkes için fiyat ve performans seçenekleri sunan farklı farklı akıllı hoparlörler arasından size hitap edecek bir ürün olsa da henüz akıllı hoparlörler kendilerinden beklenen özelliklere ve algılama yeteneğine ulaşabilmiş değil.

google-home-teknolovizyon

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir