Kapat
Artırılmış Gerçeklik Nedir ?
Genel 757 Görüntüleme 0

Artırılmış Gerçeklik Nedir ?

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik nedir bu yazımızı okuduğunuzda artırılmış gerçeklik hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olacaksınız.

Artırılmış gerçeklik(Augmented Reality – AR), sanal gerçeklik kadar heyecan verici olmasa da çok önemli bir teknolojidir. Her geçen gün kendini geliştiren bu teknoloji, birçok alanda kullanılmaktadır. Artırılmış gerçeklik sürekli popülerliğini artırmakta ve kullanım alanını geliştirmektedir çünkü, artırılmış gerçeklik sayesinde sanal dünyadan gelen nesneleri fiziksel dünyada gözlemleyebiliriz ve kontrol edebiliriz.

Bu teknoloji, sanal dünya ile gerçek dünyanın bir karışımından oluşan bir teknolojidir. Artırılmış gerçeklik, grafikleri, sesleri ve bazı dokunmayla oluşan etkileri fiziksel dünyaya taşıyarak kullanıcı deneyimini arttırmaktadır.

teknolovizyon

Artırılmış Gerçeklik İle Sanal Gerçekliğin Farkları

Sanal gerçeklikten farklı olarak artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikte olduğu gibi kullanıcıya tamamen sanal bir dünyadaymış gibi hissettirmek yerine, sanal objeleri fiziksel dünyamızda görüntülememizi sağlamaktadır. Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin en büyük farkı budur. Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik arasındaki bir diğer belirgin fark, sanal gerçeklikte fiziksel dünyayla etkileşimi tamamen keserken artırılmış gerçeklikte sanal dünyayı fiziksel dünyayla etkileşime sokmaktır.

Artırılmış Gerçekliğin Bazı Kullanım Alanları

Artırılmış gerçeklik özellikle eğitim alanında öğrenme sürecinde çok yararlı olabilmektedir. Örneğin bir okulda verilen bir anatomi dersinde artırılmış gerçeklik sayesinde, bir canlının anatomik yapısı detaylı olarak gözlemlenebilir; bir resim dersinde çevredeki nesnelerin üzerinde istenildiği gibi oynanıp renklendirilebilir.

Artırılmış gerçekliğin yararlı olduğu bir diğer kullanım alanı da sunumlardır. Herhangi bir konudan herhangi bir sunum yapılırken artırılmış gerçeklikten yararlanılarak etkili bir sunum yapılabilir. Örneğin bir haber veya hava durumu sunucusu, artırılmış gerçeklikten yararlanarak yaşanan olayları veya doğa olaylarını görselleştirerek anlatabilir. Bu görselleştirme günümüzde kullanılmaya başlamıştır ve insanların olaylarını kavramasını kolaylaştırmaktadır.

teknolovizyon

Artırılmış gerçeklik sayesinde herhangi bir konuda eğitim verilirken zaman ve maliyet açısından büyük ölçüde yarar sağlanabilir. Örneğin bir tıp öğrencisi bir kadavrayı incelerken diğer öğrencilerin onu beklediğini düşünürsek, aynı anda sanal gerçeklik sayesinde insan vücudunu inceleyip her noktaya tıkladıklarında da o bölgenin bilgilerini görürlerse, bu çok etkili bir öğrenme olacaktır.

Teknoloji geliştikçe daha fazla kullanım alanına yayılmakta ve artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi teknolojiler sayesinde insanların olayları ve bilgileri kavraması kolaylaşmaktadır. Her geçen gün teknolojinin gelişimi ivme kazanarak devam etmekte ve hayatımıza bu şekilde yeni teknolojileri dahil etmektedir.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir