Kapat
Bilgisayar Kullanımında Göz Yorgunluğu Nasıl Anlaşılır ?
Genel 625 Görüntüleme 0

Bilgisayar Kullanımında Göz Yorgunluğu Nasıl Anlaşılır?

Teknoloji gelişti ve birçok kullanıcı bilgisayar bağımlısı oldu. Bilgisayar başında fazla zaman geçirdiğimizde farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de göz yorgunluğudur. Yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu göz yorgunluğunun habercisidir.

Bilgisayar başında fazla zaman geçirildiğinde; göz ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, uyku problemi yaşabilirsiniz. Gün geçtikçe insan vücudu uykusuzluğa alışır ancak diğer şikayetler devam eder. İşiniz gereği bilgisayarda uzun zaman geçiriyorsanız, faaliyet alanınıza uygun bilgisayar masası kullanabilirsiniz.

Göz Yorgunluğu Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar ekranına uzun süre bakıldığında, göz kasları zorlanır. Göz kaslarının zorlanmasına rağmen, daha fazla bakarsanız gözün odaklanma yeteneği azalır.

Bilgisayar kullanımı sonucu göz yorgunluğu olup olmadığını aşağıda yer alan belirtileri inceleyerek anlayabilirsiniz.

Üç saat bilgisayar kullanımı sonucu göz yorgunluğu yaşayabilirsiniz. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Odaklanma ve göz çevresinde ağrı hissedebilirsiniz.

Gözde yanma ve kızarıklık meydana gelir.

Bilgisayarda yer alan yazı, resim, video gibi içerikleri bulanık veya çift görebilirsiniz. Böyle bir durum yaşıyorsanız, bilgisayar kullanımına ara veriniz.

Göz yorgunluğuna bağlı olarak baş ağrısı ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu durum göz yorgunluğunun çok fazla olduğunun habercisidir. Bilgisayar kullanımına bir gün ara verin. Şikayetler devam ederse bir doktora başvurun.

Bilgisayar kullanımında masa ve sandalye kullanılır. Yanlış duruş ve oturuşlar sonucunda boyun ve omuz ağrısıyla baş başa kalırsınız.

Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Uzun süre bilgisayar ekranına bakıldığı için gözler kurur. Göz yorgunluğunu kısa sürede geçirmek için göz damlası kullanabilirsiniz.

Bilgisayarı kullandığınız odayı sık sık havalandırın. Nem seviyesine dikkat edin. Odanız için en iyi nem seviyesi 30 veya 50 olmalıdır.

Uzun süre bilgisayar kullanıyorsanız, 20 dakika da bir ara verin. Kısa bir süre başka bir şeyle uğraşın.

Bilgisayar monitörü ile kendi mesafenizi ayarlayın. Aradaki fark 50 veya 60 santim olmalıdır. Göz ile ekranın üst kısmı aynı hizada olmasına özen gösterin.

Göz doktoruna başvurarak, bilgisayar gözlüğü alabilirsiniz. Bu gözlükler kitap okurken kullanılan gözlüklerle aynıdır. Bilgisayar gözlüğü sayesinde daha kolay odaklanma olur.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir