Kapat
Damarlarda Dolaşan Robotlar
Genel 1.010 Görüntüleme 0

Damarlarda Dolaşan Robotlar Geliyor

Kan damarlarımız en önemli hayati sıvıyı hücrelerimize taşıyan çok uzun karmaşık yapılı ağlardır. Bu kanallar tıkandığında bizi bekleyen şey en iyi ihtimalle kalp krizi oluyor. Tıkanıklıkların giderilmesi için cerrahi operasyonlar stend takma damara Bypass yapma gibi birçok yöntem uygulanıyor. Ancak teknoloji artık bu yöntemlerin çok geride kalacağının sinyallerini veriyor. Tıp biliminde çığır açması beklenen ve uzun yıllardır araştırmaları sürdürülen minik çip robotlar kan damarlarının içinde sanki Ganj nehrinde yüzen bir sal gibi süzülerek damarlardaki sorunları araştırıp bilgi verebilecek. Dahası müdahale gerektiğinde damar içinde hareket ederek onarım bile yapabilecek.

Devrim Niteliğinde Gelişme

İngiltere Exeter Üniversitesi araştırmacıları bu konuda epey yol aldılar. Mikroskobik ölçülerde robotlar üretmeyi başardılar. Robotlar ferro- manyetik bir kafaya sahip olarak kolayca damarların içinde süzülebiliyorlar. Minik robotların esnek olarak hareket edebilecekleri 4 kol da bulunuyor. Damar içinde bir hücre grubunu taşımak gerektiğinde, robotlar bu işi de yapabilecek. Robotlar 3.5 mikro Tesla ölçüsünde manyetik alan ile kontrol edilebilecek. Robotların akışkan analizi yapacakları tahmin ediliyor. Ferro-manyetik kafa akışkan dinamik karakteristiğini inceleyecek. Yani kan sıvısının akışkanlık özelliğini, içeriğini ve dama içindeki evrenin gizemli noktalarını tıpkı uzayda keşif yapan bir uzay aracı gibi inceleyecek. Hücrelerin birbirleri ile ilişkisi, iletişimi hakkında da yeni bilgiler ortaya çıkabilir. Dışarıdan robotun kollarını istenen seviyede hareket ettirmeyi başaran bilim insanları bu noktada bile büyük bir başarı elde ettiler. Robot kafasının 0.5 mm ölçüsünde küp şeklinde olması buluşun ne kadar büyük olduğunun kanıtı. Ahtapot kollarına benzeyen uzun kolları akışkan içinde hareket etmesini sağlayacak. Bilim insanları yine doğayı taklit ederek bu yöntemi buldular.

Bundan Sonra Ne Olacak

Ferromanyetik kafaya sahip olan bu minik robot, damar içine zerk edilerek araştırmalarını yapacak. Hastalıkları ve damar yapısını, damarın içinde yüzen hücreleri inceleyecek. Saniyeler içinde ana bilgisayara yüzde sıfır hata ile bilgileri gönderecek. Üstelik geleneksel kan tahlilleri ile elde edilen bilgilerden çok daha tutarlı ve detaylı bilgileri verecek.

Robot Nasıl Çıkarılacak

Bilim araştırmacıları bu robotların damarlardan çıkarılmaları konusunda bilgi vermediler. Ama hareket kabiliyetinin tamamen dışarıdan manyetik alanla kontrol edilebilmesi mümkün olduğuna göre, robot istenen bir noktaya yüzdürülerek getirilebilir. O noktadan da rahatça çıkarılabilir.

Kaynak : Physics of Fluids Bilim Dergisi /2019

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir