Kapat
Forrester’a Göre En Çok İlgi Çeken Yapay Zeka Uygulamaları
Genel 609 Görüntüleme 0

Forrester’a Göre En Çok İlgi Çeken Yapay Zeka Uygulamaları

Dünya çapında birçok ülkede yapay zeka uygulamaları alanında ilerlenmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Aslında yeni bir kavram olmayan yapay zeka, son yıllarda artan medya ilgilisinden dolayı daha da popüler bir hale geldi. Bu nedenle bilinen dev şirketler ve yeni firmalar arasında yapay zeka (Al) teknolojileri piyasasında rekabet oluşmaya başladı. Araştırma sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl yatırımcıların ve işletmelerin yapay zeka teknolojilerinden faydalandığı belirtildi. Son iki, üç yıldır yapay zeka uygulamaları alanına yapılan yatırımların 00 arttığı öngörülmektedir.

Tüm dünya ülkelerindeki ticari sektörleri baz alarak, bu sektörler hakkında detaylı araştırma raporları hazırlayan Forrester günümüzde en çok ilgi çeken yapay zeka uygulamalarını analiz etti. Şirketin, hangi uygulamaların trendler arasında yer aldığını anlamaya yardımcı olmak amacıyla yayımladığı yapay zeka uygulamaları raporu, özellikle işletmelerin karar mekanizmasında oldukça etkili olacağa benziyor!

Forrester’ın Top 8 Yapay Zeka Uygulamaları Listesi

Biyometri : Özellikle güvenlikte ve pazar araştırmasında kullanılmakta olan Biyometri, makinelerle insanlar arasındaki doğal etkileşimleri etkinleştirmektedir. Görüntüler ve dokunmatik tanıma ile sınırlı olmayan bu teknoloji Affectiva, Duyusal, Agnitio, 3VR, FaceFirst, Tahzoo ve Synqera başta olmak üzere birçok firma tarafından satılmaktadır.

Sanal Ajanlar : En yeni yapay zeka uygulamaları listesinde yer alan Virtual Agents, basit bir tanımla Chatbot’lardan insanlar ile bağlantı kurabilen gelişmiş sistemlerdir. Google, Amazon, Microsoft, IBM ve Satisfi gibi dev şirketler bu uygulamayı, müşteri hizmetleri ve desteğinde kullanıyor. Ayrıca akıllı ev yöneticisi sektöründe faaliyet gösteren firmalara da satışı gerçekleşen bir uygulamadır.

Doğal Dil Üretimi : Kısaca bilgisayar verilerinden içerik üretme olarak ifade edebileceğimiz Doğal Dil Üretimi iş zekası analizlerinde, rapor oluşturmada ve müşteri hizmetlerinde kullanılmaktadır. Yapay zeka teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren Cambridge Semantiği, Attivio, Dijital Akıl Yürütme, Lucidworks, Otomatikleştirilmiş Analizler, Anlatı Bilimi, Yseop ve SAS bu uygulamanın satıcıları arasında yer almaktadır.

Yapay Zeka Optimize Donanım : İngilizce karşılığı AI-optimized Hardware olan özellikle Al yönelimli hesaplamalarda verim alabilmek için geliştirilmiş grafik işlemci birimleri ve aygıtlarına Yapay Zeka Optimize Donanım Uygulamaları denilmektedir. Tasarlanan bu uygulama derin öğrenme çalışmalarında adeta fark yaratmaktadır.

Konuşma Tanıma : NICE, OpenText ve Nuance Communications’ın hizmetlerinde kullanmakta olduğu Konuşma Tanıma, insanların konuşmalarını bilgisayar uygulamaları için kullanışlı bir formatta dönüştürüyor. Özellikle mobil uygulamalarda ve interaktif sesli yanıt sistemlerinde yaygın olarak kullanılıyor.

Karar Yönetimi : Yapay zeka teknolojileri sistemlerine kurallar ekleyen, ayrıca ilk kurulum, devam eden bakım ve ayarlar için kullanılan motorlardır. Örnek satıcıları: UiPath, Maana, Gelişmiş Sistem Kavramları, Pegasystems ve Informatica’dır.

Robotik Süreç Otomasyonu : Günümüzde insanların bir işlemi yürütmek için maliyetli geldiği ya da verimsiz olduğu yerlerde Robotic Process Automation kullanılmaktadır. Bu sistem etkin iş süreçlerini desteklemek adına geliştirilmiş ve insan eylemini otomatikleştirmek için kullanılmış olan bir uygulamadır.

Metin Analizi ve NLP : Metin analizinde kullanılan kısaca doğal dil işleme olarak bilinen NLP cümle anlamını ve yapısını, makine öğrenme metotları aracılığı ile anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Çağımızda dolandırıcılık tespiti alanında kullanılan yapay zeka uygulamaları arasında en dikkat çekici çalışmadır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir