Kapat
teknolovizyon
Genel 235 Görüntüleme 0

Intel 5G Destekli İlk Modemini Duyurdu!

Teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle birlikte oluşan veri aktarım hızı ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı dünya oldukça kısa süre içerisinde 5G’ye geçiş yapacak. Bu yol doğrultusunda Intel 5G destekli ilk modemini resmi olarak duyurdu! İşteIntel XMM 8160 özellikleri!

Intel 5G destekli ilk modemini duyurdu! Intel XMM 8160 özellikleri!

Yavaş yavaş teknoloji devlerinden 5G teknolojisi ile ilgili somut adımlar atılmaya devam ediyor. Intel’de kullanıcılarına daha hızlı veri aktarımı amacıyla ilk 5G destekli XMM 8160 modemini tanıttı.

2019′un ikinci çeyreğinde üreticilere temin edeceğinin de müjdesini verdi. Bunun haricinde Intel’in yeni modemine sahip olan modellerin 2020‘nin ilk çeyreğinde piyasaya sunulacağı da özellikle belirtiliyor.

teknolovizyon

XMM 8160 5G modeminin özelliklerinden bahsedecek olursak, söz konusu modem mobil cihazlarda, bilgisayarlarda kullanılacak. 6 Gbps’ye kadar hıza ulaşabilen modem, veri aktarım hızıyla tabiri caizse bambaşka bir deneyim yaşatacak.

Piyasada hali hazırda bulunan LTE modemlerine kıyasla 3 ila 6 kat daha hızlı bir performans sergileyen XMM 8160 oldukça iddialı geliyor. Intel’in yeni modeminin sadece 5G teknolojisini desteklemediğini de belirtmekte yarar var. 5G’nin haricinde yeni modem, 4G, 3G ve 2G şebekeleri için de destek sunuyor.

Telefon üreticileri içinde birinci tercih olacağı tahmin edilen Intel XMM 8160 tek ve çoklu mod özelliği sayesinde, önceki nesil modellere kıyasla daha az enerji tüketiyor.

teknolovizyon

Yeni modeminde yukarıda yer alan şemadan da görebileceğiniz üzere daha çok çoklu mod üzerine yönlenen teknoloji devi, bu kısımda üreticileri ve tüketicileri bir hayli memnun edeceği ön görülüyor.

Ayrıca Intel’in Başkan Yardımcısı, 5G modemin üretiminin bitmesinin ardından, 6G teknolojisi için geliştirmelere başlayacaklarının da müjdesini verdi.

İlk XMM 8160 modem, iPhone modellerinde kullanılacak!

Apple‘a oldukça yakın olduğu bilinen bir kaynaktan gelen sızıntıya göre Apple,iPhone‘lar için 5G desteğini 2020’den önce vermeyecek. Intel ile birlikte çalışmalar yürüten Apple‘ın 1 sene beklemesinin nedeni olarak daha stabil bir altyapı oluşturmak istemesi olarak değerlendirebiliriz.

Bugün de gerçekleştirilen lansman sırasında Intel’in 5G modemleri 2020 yılında kullanıma sunulacaktı. Yayınlanan raporlarda da daha önceden belirtiğimiz gibi, İPhone modelleri için 5G desteği, 2020 yılında başlayacak.

teknolovizyon

Bu da şu anlama geliyor ki geliştirilen yeni modemi ilk kullanan akıllı telefon markası Apple olacak. Intel‘in 8160 çipini bekleyecek olan Apple‘ın bu sayede Android cephesinin yaşamayı beklediği sorunları, kullanıcıya hissettirmeden aşmayı planladığı düşünülüyor.

Ayrıca, ülkemizde de 5G ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve Türkiye‘nin oldukça yeni bir teknoloji olan 5G’ye adaptasyon sürecinin oldukça kısa olmasının hedeflendiğini de belirtelim.

Kaynak : https://shiftdelete.net/intel-5g-destekli-ilk-modemini-duyurdu-intel-xmm-8160
Yazar : Deniz Aslan

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir