Kapat
Neden USB Şarj Alanlarından Kaçınmalıyız?
Genel 977 Görüntüleme 0

Neden USB Şarj Alanlarından Kaçınmalıyız?

Havaalanı, hastane, alışveriş merkezi ya da diğer toplu yaşam alanlarında başınıza gelebilecek en büyük sorunlardan birisi de cep telefonunuzun şarjının bitmesidir. Eğer herhangi bir boş elektrik prizi de bulamazsanız bu durumda ilk aklınıza gelen alternatiflerden birisi toplu USB şarj alanları olabilir. Bir anca buraya gelerek cihazınızı şarj kablosuna takarsınız ve bataryanız dolmaya başladığı için artık içiniz gayet rahattır. Peki yaptığınız bu eylem şarj sorununuzu çözüyor olsa da sandığınız kadar güvenilir midir?

Her USB şarj merkezi malware adlı zararlı yazılımı veya veri çalmaya yarayan bazı programları kullanan işletmeciler tarafından yönetilmez. Ancak yine de kötü niyetli kişilerin varlığını da göz önüne alarak gerekli önlemleri almanız daha faydalı olacaktır.

Neden Telefonumuzu Şarj Etmek İçin USB Hub’ları Tercih Etmemeliyiz?

USB şarj kablolarıyla cihaza elektrik akımı sağladığı gibi veri transferi de gerçekleştirilebilir. Bu nedenle otel, hastane, okul ya da kamuya açık herhangi bir alanda bulunan ve ücretsiz olduğu için size gayet cazip gelen USB şarj cihazından telefonunuzu şarj ederken yapılan işlemin sadece elektrik akımı olmayacağını unutmamalısınız. Her şarj cihazının bunu yaptığı söylenemese de bazı kötü niyetli kişilerce böyle tuzaklar hazırlanabilmektedir.

USB Şarj Merkezi Hangi Verilerimizi Çalabilir?

Kötü amaçlı yazılıma sahip USB şarj merkezlerine cep telefonunuzu ya da diğer cihazlarınızı bağladığınızda sistem aktifleşerek sesli postalar, video, fotoğraf, ses kaydı, e posta, kısa mesaj ve kişi listeniz gibi verilere ulaşarak bunları kopyalayabilir. Bunun yanında bankacılık bilgileri, kişisel kayıtlar ve şifrelerinize dahi ulaşarak bunları kayıt altına alabilir.

Ayrıca USB hub’ları veri izleme yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılımları cep telefonu ya da tabletinizin içerisine yükleyebilmektedir. Bu şekilde veri aktarımı sağlayan birçok yazılım hem internet üzerinden hem de bu tarz toplu kullanım alanlarındaki cihazlarda büyük bir siber tehdit oluşturmaktadır.

Veri Hırsızlığından Korunma Yolları

1 Cep telefonunuzu, tabletinizi ya da herhangi bir elektronik cihazınızı en güvenilir şekilde şarj edebilmenin yolu elektrik prizleridir. Eğer elektrik prizi bulunmayan bir mekana gidecekseniz bu durumda yapmanız gereken en mantıklı şey yanınıza tamamen şarj edilmiş fazladan bir batarya almak olacaktır.

2 Cihazınızı şarj ederken kesinlikle USB şarj merkezlerinin yakınında bulunmayan prizleri tercih etmelisiniz.

3 Veri ve elektrik aktarma özelliğinin aynı anda bulunduran şarj kablolarını kullanmayın. Fotoğraf, video ve müzik gibi dosyalarınızı bilgisayarınıza aktarırken kafanızın karışmaması için hangi kablonun şarj hangisinin veri aktarımını sağladığını anlayabilmek adına kablolardan herhangi birisine işaret koyabilirsiniz.

4 Gideceğiniz her yere yanınızda güç bankası da götürebilirsiniz. Bu sayede şarjınız azalmaya başladığında etrafta elektrik prizi aramanıza gerek kalmadan cihazınızı rahatça şarj edersiniz.

5 Eğer cep telefonunuzun bataryasını USB şarj merkezi dışında doldurabileceğiniz herhangi bir alternatifiniz yoksa bu durumda telefonu şarj etmeye başlamadan önce tamamen kapatmalısınız. Yapmış olduğunuz bu eylem telefon modeline göre farklılık gösterebilse de veri alışverişinin önlenmesini sağlayacaktır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir