Kapat
teknolovizyon
Genel 603 Görüntüleme 0

Plaka Tanımlama Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Terör olayları, gasp, hırsızlık, trafik ihlalleri gibi suç unsuru içeren ve ayrıca insan hayatını tehdit eden olaylar karşısında önceden müdahale etmek ya da olaya karışmış kişi ve kişileri yakalamak için kullanılan teknolojik sistemler büyük ölçüde faydalı olmaktadır. Bu sistemlerden birisi de plaka tanımlama sistemleridir. Bu sistemler sayesinde suç unsuru oluşturabilecek durumlar kısa sürede tespit edilebilmekte ve suçluların kaçması engellenebilmektedir.

Plaka tanımlama sistemi aracın önden ve arkadan fotoğrafını çeker. Resim yazılımları sayesinde görüntüler işlenerek plaka bilgileri elde edilir. Bu bilgiler bariyerli olan sistemlerde tanımlı plakalar ile eşleştirilir. Eşleşme sağlandığı durumda otomatik bariyer açılarak aracın geçişine izin verilir. Eşleşme sağlanmaması durumunda uyarı vererek güvenlik birimini ikaz eder. Bu sistemlerin kullanım alanları otoyollar, köprüler, site girişleri, otoparklar, askeri kurumlar, havaalanları, sınır geçişleri, trafikte ve şehir izleme sistemleri olarak sıralanabilir. Güvenlik güçlerinin işini kolaylaştıran bu sistem çalıntı araçların tespitinde olumlu sonuçlar vermektedir. Mobese kameralarının tespit ettiği plaka görüntüleri emniyet kayıtlarıyla eşleştirilerek çalıntı aracın konumu belirlenmektedir. Tüm güvenlik gerektiren yerlere entegre edilen bu sistem kötü hava koşullarında, gece ve gündüz iyi çalışmakta, farklı ebatlarda değişik renklere sahip plakaları ayırt edebilmektedir. Saatte 190 km hızla giden araçlar peşi sıra geçse bile 9 milisaniye gibi kısa sürede plakaları tanımlar. Çift satırlı, kare veya dikdörtgen app plakaları okur. Sistemden geçen tüm araçların tarih, saat ve konum bilgilerini veri tabanına kayıt eder.

teknolovizyon

Otoparklarda da kullanılan bu sistem aracın giriş çıkış saatini kaydederek ödeme bilgileri tespit eder ve araçların beklemesini ortadan kaldırarak trafik sıkışıklığını engeller. Otoyollarda aracın hız ve güzergâh bilgilerini kayıt ederek ödeme yapmadan geçen araçları tespit eder. Sınır kapılarında sabıkalı plaka sorgulaması yaparak sabıkalıların kaçmasını ve yığılmaları önler. Site giriş kapılarında site sakinleri ve ziyaretçilerin tanımlandıkları statüye göre giriş çıkışları kontrol altında tutar. Veri tabanında kayıtlı kalan plaka görüntüleri hem araç sahipleri hem de emniyet birimlerinin yararına olmakta, işleyişi hızlandırarak zaman kaybını ortadan kaldırmaktadır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir