Kapat
teknolovizyon
Genel 839 Görüntüleme 2

Sanal Gerçeklik Nedir ?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik nedir sorusunun cevabı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılım yoluyla oluşturulan üç boyutlu yapay bir ortamdır. Sanal gerçeklik cihazlarıyla bu yapay dünyayla etkileşime geçen kullanıcılar, dış dünyayla bağlantılarını tamamen keserler ve sanal dünyaya entegre olurlar. Sanal gerçeklik herhangi bir şeyi, herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde insanların tecrübe edebilmesini sağlar. Örneğin hiç yürüyemeyen bir insanın yürümesini ve hatta uçabilmesini bile mümkün kılar. Hiç gidilmeyen yerlere gitmeyi sağlar.

Sanal Dünya

Sanal dünya, kullanıcının başkalarıyla etkileşimde bulunabileceği ve bu etkileşimin bir parçası olarak nesneler oluşturabileceği üç boyutlu bir ortamdır. Genellikle kullanıcılar sanal dünyanın bir parçasıyken olayları gerçek dünyadan ayırt edemez ve o olayı gerçekten yaşıyormuş gibi hisseder. Gün geçtikçe daha da fazla insan fiziksel dünyadan çok sanal dünyayı tercih etmektedir.

teknolovizyon

Sanal gerçeklik teknolojisiyle birlikte insanların gerçeklik algısı da değişmektedir. Normal bilgisayar oyunlarında bile insanlar kendilerini oyun karakterlerinin yerine koyup, onlar gibi yaşadığını düşünürken; sanal gerçeklik sayesinde, sanal dünyanın gerçek dünyadan hiçbir farkı yokmuş gibi yaşayabilirler.

Sanal Gerçekliğin Yararları

Sanal gerçekliğin hayatımıza girmesinin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu düşünen ve bunu tartışan birçok insan vardır. Sanal gerçekliğin olumlu yanları da olumsuz yanları da vardır. Örneğin vücudunu hareket ettiremeyen bir insanın, sanal gerçeklik sayesinde yürüyebilmesi çok büyük bir yarardır ve o kişiye fazlasıyla moral olabilmektedir. Bunun yanında mesleki eğitimlerde kullanılan sanal gerçeklik de, o eğitimde hem maliyeti hem de kaza riskini azaltmaktadır.

Örneğin bir pilotluk eğitiminde sanal gerçeklik sayesinde pilot adayları, gerçekten uçak kullanıyormuş gibi hissedip kendilerini buna alıştırabilirler ve kendilerini bu şekilde eğitebilirler. Bu durum da kaza riskini en aza indirir ve maliyeti fazlasıyla düşürür. Bunun yanında birçok meslekte ve birçok alanda sanal gerçeklik kullanılarak insan hayatı kolaylaştırılabilir.

Sanal Gerçekliğin Zararları

Sanal gerçekliğin yararlarının yanında birtakım zararları da vardır. Bu zararların en önemlisi, insanların aralarındaki bağları koparması ve insanların bireysel olarak yaşamasına neden olmasıdır. Bir diğer zararı da insan sağlığını olumsuz etkilemesidir. Örneğin günümüzde insanlar kendilerini sağlıklı tutmak için sık sık hareket etmelidir ve yediklerine dikkat etmelidir. Ancak sanal gerçeklik ile birlikte, insanlar daha az hareket etmeye başlayacak ve kilo almakla birlikte çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşacaklardır.

teknolovizyon

Eğer insanlar sanal gerçekliğe kendilerini fazlasıyla kaptırırsa ve fiziksel dünyadan çok sanal dünyada vakit geçirirse, yakın gelecekte bir çözüm bulunmadığı takdirde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşacaklardır. Bunun yanında diğer insanlardan fiziksel olarak bağları kopacak ve bir ekrana bakarak hayatlarını geçireceklerdir.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

“Sanal Gerçeklik Nedir ?” üzerine 2 yorum

  1. Yasemin dedi ki:

    Çok güzel ve faydalı bir yazı. Bilgi açısından doyurucu.

  2. Ufku Arslan dedi ki:

    Teşekkürler yasemin hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir