Kapat
teknolojinin yararları ve zararları
Genel 986 Görüntüleme 2

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bu makalemizde teknolojinin yararları ve teknolojinin zararları hakkında bütün detayları anlattık !

Teknoloji kavramına insanlar artık yabancı kalmamaktadır. Bunun sebebi teknolojinin insanların hayatının her alanına girmesidir. Kişilerin iş hayatından özel hayatına kadar her yerde teknolojiyle ilgili kavramlar karşısına çıkmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler, insanların hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknolojinin kolaylaştırdığı belki de en önemli şeylerden biri, iletişimdir. Eskiden insanlar birbirleriyle konuşmak için günlerce veya haftalarca beklerdi ancak günümüzde, saniyeler içerisinde bu olay gerçekleşmektedir. Bu durum da insanların her zaman dünyanın her yeriyle iletişim halinde kalmasını ve olayları takip edebilmesini sağlamaktadır.

İletişimin yanında gündemi takip etmek de eski zamanlara göre daha kolaydır. Eskiden insanlar sadece gazetelerden haber alırken günümüzde birçok haber sitesi, internet sitesi veya video sitesi gibi kaynaklar mevcuttur.

İnsanlar teknolojiyle birlikte, boş zamanlarının büyük bir bölümünü teknolojiyle doğrudan veya dolaylı olarak ilgili bir şekilde geçirmektedir. Teknoloji sayesinde insanların sıkılması hatta boş kalması yakında neredeyse mümkün olmayacaktır. Bu her ne kadar yararlı gibi görülse de büyük sıkıntılara yol açma imkanı da vardır.

Teknoloji sayesinde insanların çevresine ve daha büyük düşünülürse, evrene karşı bildikleri artmaktadır. Örneğin eskiden insanlar sadece gökyüzüne bakıp merak içerisinde gördükleri cisimlerin ne olduğunu düşünürken, günümüzde insanlar teknoloji sayesinde evrenin her yerini gözlemleyebilmektedir.

Teknolojinin en büyük yararı, merak edilen konuları açığa çıkarmasıdır. Bu sayede insanlar hem çevrelerini hem kendilerini daha iyi keşfetmektedir. Evrendeki en büyük cisimlerden en küçük cisimlere kadar her şey hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlaması, teknolojinin büyük yararlarındandır.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin insan hayatına bu kadar girmesi ve her şeyi bu kadar hızlandırması genellikle olumlu bir şey olarak görülmektedir. İnsanlar arası iletişimin kolaylaşması ve bilginin daha hızlı aktarılması her ne kadar teknolojinin olumlu bir yanı olsa da, insanların bazı şeyleri çabuk tüketmesini sağlamaktadır.

Günümüz teknoloji çağında en çabuk tüketilen şey, bilgidir. İnsanlar bilgiyi başkalarıyla iletişime geçerek, internetten veya kitaplardan alabilir. Bunlardan bilginin en çabuk tüketildiği kaynak ise internettir. İnternette birçok yararlı kaynak olsa da ve insanlar internetteki yararlı bilgilerden kendilerini geliştirebilseler de, internette birçok gereksiz bilgi de vardır.

İnternetteki bu gereksiz ve yanlış bilgilerin çok çabuk yayılması ve insanların bunlara inanması, belki de teknolojinin en büyük zararlarındandır. İnsanlar yararlı bilgiyi çabuk tükettikleri kadar yanlış bilgileri de bir o kadar çabuk tüketmekte ve benimsemektedir.

Teknoloji sayesinde insanlar boş vakitlerini fazlasıyla doldurabilmektedir. Örneğin insanların büyük bir bölümü boş vakitlerinde telefonlardan veya bilgisayarlardan oyun oynamaktadır. Bu durumun aşırıya kaçması ise büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlardan en büyükleri oyun bağımlılığına bağlı olarak bazı sağlık sorunları, sosyal çevrede yaşanan sorunlar ve kişilerin sorumluluklarını yerine getirmemesidir. Teknolojinin getirdiği bu bağımlılık insanları sosyal çevresinden uzaklaştırmak, yapılacak işlerini aksatmasına sebep olmak gibi sorunlar doğurabilmektedir.

Teknolojinin getirdiği en büyük sorunlar insanların bilgiyi gerekli veya gereksiz olarak ayırmadan çabuk tüketmesi, başka insanlardan kendilerini uzaklaştırması ve kendi dünyalarına çekilmesidir. Teknoloji bu hızla büyümeye devam ederse ve insanlar bilinçlendirilmezse, birçok insan daha kendi dünyasına çekilecek ve teknoloji bağımlılarının insanlardan soyutlandığı bir çağ başlayacaktır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

“Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. eğitimdili dedi ki:

    Bilgi için teşekkür ederim.

  2. Ufku Arslan dedi ki:

    Biz teşekkür ederiz faydalı olmasına sevindik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir