Kapat
yeni teknolji meslekleri
Genel 588 Görüntüleme 0

Teknolojiyle Birlikte Ortaya Çıkan ve Popülerleşen Meslekler Nelerdir?

Teknolojiyle beraber dünyada birçok şey değişime uğramaktadır. Bu değişimlerin etkilerinin en çok görüldüğü noktalardan biri, iş alanlarıdır. Bazı iş alanları o alana teknolojiyi dahil ederken, bazıları ise tamamen ortadan kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan farklı olarak yepyeni bir iş alanı bile teknolojiyle beraber ortaya çıkabilmektedir.

1- Dijital Pazarlama Uzmanlığı

dijital pazarlama uzmanı

Dijital pazarlama uzmanlığı, sosyal medya aracılığıyla bazı pazarlama kampanyaları oluşturmayı içerir. Bu kampanyalarda dijital pazarlama uzmanları, arama motoru optimizasyonunu kullanarak kampanya başlattıkları şirketin internet sitesine daha çok kullanıcı trafiği sağlamayı hedeflerler. Bu meslek, pazarlamanın dijital ortama uyarlanmasıdır.

2- Drone Pilotluğu

drone pilotu

Drone’lar ortaya çıktığından beri, bazı iş alanları ortaya çıkmıştır. Bu alanlardan biri drone pilotluğudur. Drone pilotluğu ile düğün fotoğrafçılığı, pizza veya diğer yemek dağıtımları ve mülk fotoğrafçılığı/video çekimi gibi işler yapılabilir.

3- Mobil Uygulama Geliştiriciliği

Mobil Uygulama Geliştiriciliği

Teknolojiyle birlikte akıllı telefonların kullanımı da hızla artmaktadır. Bu telefonlarda insanlar zamanlarının büyük bir kısmını mobil uygulama ve mobil oyunlarla geçirmektedir. Bu durum da mobil uygulama geliştiriciliği gibi yepyeni bir iş alanının doğmasını sağlamıştır.

Bu alanda hem ios hem android platformlara mobil uygulamalar ve oyunlar yapılabilir. Bunun için sadece gerekli programlama dillerini öğrenmek ve yazılım alanında biraz gelişmek gerekmektedir

4- Web Programlama Uzmanlığı

Mobil uygulama geliştiriciliğinde olduğu gibi web programlama uzmanlığı da yazılımla ilgili bir meslektir ve bilgisayar bilimlerinden doğmuştur. Bu meslekte adından da anlaşıldığı gibi web siteleri ve web uygulamaları geliştirilir. Günümüzde internet üzerinde sayılamayacak kadar çok web sitesi vardır ve büyük bir ivmeyle artmaktadır.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyenlerin öncelikle “frontend” ve “backend” kavramlarını öğrenip kendilerini bu iki alanın birinde geliştirmesi gerekmektedir. Sonrasında ise doğru programlama dilleri kullanılarak birçok internet sitesi yapılabilir.

5- Bilişim Hukuku Uzmanlığı

bilişim hukuku


Teknoloji, hayatımızın her alanına girdiği için artık hukuk alanında da bilişim hukuku uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanların internet üzerindeki platformlar aracılığıyla yaşadığı sorunlarda (internet siteleri, sosyal medya vb.) bilişim hukukuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bilişim hukuku uzmanlığı, teknoloji çağının gerektirdiği mesleklerdendir.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir