Kapat
telefon-işlemcileri-artık-pc-de-çalışacka-teknolovizyon
Genel 676 Görüntüleme 0

Telefon İşlemcisi PC’de Çalışacak

Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlar ve tabletler deki hızlı işlemler hiç birimizin dikkatlerinden kaçmıyor. Bu hızlı işlemlerin arkasında, elbetteki Qualcomm ve onu takip eden diğer markalar olan yonga setleri ve işlemciler var. Acaba Qualcomm işlemcileri bilgisayarda kullanmak nasıl bir fikir olurdu diye düşünen tasarımcılar, işte bu işlemci ile çalışan bir bilgisayar modeli geliştirdiler. Dünyanın ilk 7 nm’lik Snapdragon 8CX işlemciler artık bilgisayarlarda kullanılacak. Bu gün düzenlenen Tech zirvesinin odağında,Snapdragon işlemciler vardı. Yetkililer hem telefonlarda hem de dizüstü bilgisayarlarda çalışan kendi işlemlerini üretmek istediklerini ifade ettiler.Aslına bakarsanız, dillendirilen bu sözcükler gösteriyor ki; çoktan bu işlemci üretildi ve denendi. Teknoloji aleminde bu tür yeniliklerin haberi gelmeden çok önceleri ürün üretilir, test edilir ve kullanıma hazır olduğunda sağa sola dedikodu ile yayılmaya başlanır. Qualcomm firması ARM işlemcileri neden kullanıyor? Çünkü bu işlemciler çok az enerji harcıyor.

İyi haber bu işlemci Fana gerek duymayacak

Evet yanlış okumadınız, bilgisayarlarda kullanılacak Snapdragon işlemciler geleneksel AMD ve intel işlemcilerin papucunu dama atmaya hazırlanıyor. Zira buyeni nesil işlemcilerde soğutma fanının kullanılmasına gerek olmayacak. İntelCore i7 ile eşit bir performansa sahip olduğunu da belirtelim. Kryo 495işlemcisi de tamamen fansız çalıştırılmış ve İntel’in U serisi işlemcileri ile yarışa sokulmuş. Fakat performans yarışında Kryo 495 hiç fan kullanılmadan bile rakibinden daha yüksek performans sergilemiş. Daha şimdiden 8CX yeni nesil işlemcilerin teknik bilgileri tüm detayları ile yabancı teknoloji sitelerinde yayınlandı bile.

İntel’in Hakkı İntel’e

Ne olursa olsun, İntel’in dünyaya kazandırdığı gelişim ve dönüşüm dışlanamaz. Daima baş tacı olmaya hak kazanan İntel’in eşsiz işlemcileri 1980’li yıllardan 2020’li yıllara kadar tüm dünyada teknolojinin ana aracı olan bilgisayarlara hayat vermeye devam etti. Kim bilir, belki de Qoalcomm işlemcilerin fansız modellerinden ilham alınarak yine fansız İntel işlemciler de üretilebilir.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir