Kapat
windows-yüz-tanima
Genel 561 Görüntüleme 0

Windows’tan Yüz Tanıma Özelliği Sunan Webcam!

Windows, 2019 yılında yüz tanıma özelliği sunan Surface webcam ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Firmanın Windows 10 ve Xbox One için iki ayrı webcamgeliştireceği konuşuluyor.

Bu sayede Windows 10 kullanan bilgisayarlara da yüz tanıma özelliği gelmiş olacak. Surface ailesine mensup olması beklenen webcamlerin tek özelliği bu değil.

Yüz tanıma ile gelen iki webcam ve özellikleri

Webcamİnternet‘in gelişme dönemlerinden beri hayatımızda olan bir teknoloji. Karıncalı görüntüleriyle hatırladığımız ilk webcamlerin yerini çoktan Full HDçözünürlüğe sahip halefleri aldı.

Henüz bu iki kameranın ne zaman tanıtılacağı belli olmuş değil. Hatta konu Microsoft olunca, bu ürünlerin piyasaya çıkacağı bile meçhul. Ayrıca iki kamerada da Kinect tarzı bir hareket algılayıcı da olacağı konuşuluyor.

Böylece hem yüz tanıma hem de hareket algılama teknolojisi Microsoftsayesinde çok daha geniş bir kitleye yayılmış olacak.

Aslında bu teknoloji son yıllarda MOBESE tarzı güvenlik kameralarında kullanılıyor. Bu güvenlik sistemleri yüz tanıma konusunda başarısız istatistikler sunmuş olsalar da, yakın  gelecekte yüz tanımanın daha fazla gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Microsoft bu konuda yalnız değil. LogitechCreative ve Razer gibi markalar çoktan bu tür kameralarını piyasaya çıkardı. Beklenti Microsoft’un bu teknolojiyi daha ulaşılabilir kılması.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Microsoft, bu yeni kameralarıyla başarılı olabilir mi? Bu tür bir webcam gerçekten de güvenilir olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/windowstan-yuz-tanima-ozelligi-sunan-webcam-geliyor

Yazar :Veyis Özen Ertuğ

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir