Kapat
kaliforniyada-teslimat-robotu-alev-aldı-teknolovizyon
Haberler 581 Görüntüleme 0

Kaliforniyada Teslimat Robotu Kendi Kendine Alev Aldı

Otonom bir yiyecek teslimat robotu, yaklaşık 2 yıldırKaliforniya Üniversitesi’nin Berkeley kampüsünde dolanıp işini yapıyordu. Sonraüniversitede bir yürüyüş yolunda aniden kendiliğinden alev aldı. Yüzlercerobotu yöneten Kiwi şirketi, itfaiye oraya ulaşmadan yangının bir yangınsöndürücüyle söndürüldüğünü belirtti. Bu yangının sonucunda kimse zarargörmedi. Kiwi şirketi, soruşturma tamamlanana kadar bu hizmetini askıya aldı.

kivibot

Kiwi, yangının insan hatası sonucu ortaya çıktığını ve robota hatalı bir pilin yerleştirilmesinden kaynaklandığını belirtti. Kiwi bu sorunun, Galaxy Note 7’de çıkan sorunla aynı olduğunu ve bundan sonra her pili titizlikle kontrol edeceklerini söyledi. Şirket sadece bu yangının bir dumanla ve ufak alevlerle sonuçlandığını söylese de, etraftaki insanların çektiği videolardan anlaşıldığı üzere robotun üzerinde ufak bir ateş topu görünüyor.

Kiwibot Bir Yiyecek Teslimatını Nasıl Gerçekleştirir?

Bu yiyecek teslimat robotu şimdilik sadece Berkeley’de kullanılıyor. Bu robotlar en fazla 300 metrelik bir mesafede yiyecek teslimatı yapabiliyor. Kiwi robotlarının yaptığı bir teslimatın maliyeti 3.80 dolardır. Bu teslimat süreci 3 aşamadan oluşur. Öncelikle bu robotlar restoranlardan alınan siparişi üç tekerlekli bir bisiklet üzerindeki kuryeye götürür, daha sonra bu kuryeler robotları hedeflerine yaklaşık 300 metre mesafe kalan bir alana götürür. Son olarak da robotlar bu siparişleri hedeflerine kadar götürüyor.KiwiBot’lar ilk çıktığından beri toplamda 10 binin üzerinde teslimat yapmıştır. Bu botların teslimat süresi yaklaşık olarak 27 dakika sürüyor. Bunu kullanan müşteriler de genel olarak bu robotlardan memnundur ve Kiwi’nin kendi sitesinde bu robotların oyu 5 üzerinden 4.6 olarak görülebilir. Kiwi’nin bu otonom robotları, insanlar aracılığıyla yapılan teslimattan daha hızlıdır. Bu konuda Kiwi’nin en iddialı olduğu konu, teslimat süresinin diğer kuryelere göre daha hızlı olmasıdır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir