Kapat
Qualcomm Kullanıcısı Olan Akıllı Telefonlar Tehlikede
Haberler 534 Görüntüleme 0

Qualcomm Kullanıcısı Olan Akıllı Telefonlar Tehlikede!

Güncel teknoloji haberlerinde her geçen gün yeni bir güvenlik açığının ortaya çıktığını okuyoruz. Fakat bu seferki güvenlik açığı, Qualcomm kullanıcısı olan akıllı telefonları maalesef ki büyük bir tehlikeye attı. Zira bu güvenlik hatası yonga setinin QSEE adı verilen bölümündeki özel verilerin sızdırılabilmesine sebep oluyor. Aynı zamanda QSEE alanındaki şifrelerinde, bu açıkla kolayca kopyalanabileceği ortaya çıktı. İşte tablet ve akıllı telefon kullanıcılarını hedef alarak kötüye kullanılabilecek olan bu açığın detayları…

Qualcomm’lu Telefonlar ve Tabletler Tehlike Altında

Zaman zaman teknoloji haberleri listesinde akıllı telefon üreticilerinin güvenlik açıklarına maruz kaldıklarını görüyoruz. Güvenlik hatalarına ilişkin yeni bir haberde Qualcomm’dan geldi. Telekomünikasyon ekipman firması, Qualcomm işlemcili telefon ve tabletlerde güvenlik açığı ortaya çıktığını bildirdi. Qualcomm Secure Execution Environment’in kısaltması olan QSEE adı verilen alanda özel veriler ve şifre anahtarları yer alıyor.

Söz konusu bilgileri, siber suçlulara karşı açık hale getiren programlama hatası firmanın yayınladığı güncellemeyle onarıldı. Ancak Android telefon kullanıcıları için tehlike halen devam ediyor. Çünkü yeni güncelleme henüz Andorid işletim sistemlerine yansıtılmadı. Cihazınızdaki özel veri ve şifre anahtarlarının kötü amaçlı yazılımlardan korunması için CVE-2018-11976 güncellemesini alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca geçtiğimiz yıl yaklaşık 500 milyon Android kullanıcısının, farkında olmaksızın kötü amaçlı yazılım indirdiği tespit edildi. Bu nedenle yüklediğiniz uygulamaların güvenliğinden emin olun. Daha da önemlisi güvenli bir antivirüs programı kullanarak, telefonunuzdaki kişisel bilgilerinizi korumaya alın.

Qualcomm Nedir?

Günümüzdeki birçok akıllı telefonda Qualcomm Snapdragon donanımı bulunuyor. 1985 yılında kurulan kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetleri tasarlayarak, pazarlamasını yapan bir şirkettir. Jacobs, Andrew Cohen, Andrew Viterbi, Irwin M. Adelia A Coffman ve Harvey White gibi isimler şirketin kurucuları arasında yer alıyor.

Qualcomm Hangi Ülkeye Ait?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen şirket gelirinin büyük çoğunluğunu Yonga üretiminden elde ediyor. Toplamda 224 lokasyona sahip olan Qualcomm’ın merkezi ise Kaliforniya San Diego’dadır.Dünya çapında en çok kullanılan mobil işlemci Snapdragon bu firmanın, tablet ve akıllı telefonlar için tasarladığı işlemci serileridir. Snapdragon dünya genelinde en çok modele sahip olan işlemci olduğu için Qualcomm hangi ülkeye ait ülkemiz kullanıcıları tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Neticede Türkiye, akıllı cihazlara olan talebin her geçen gün arttığı ülkelerden biri. Amerika Birleşik Devletleri’ne aittir. Yan kuruluşlarından bazıları; Qualcomm Atheros, SnapTrack, Qualcomm Technologies, Inc ve Wilocity’dir. Yakın zamanda Apple ile girdiği patent savaşından avantajlı taraf olarak ayrılan şirketin hisseleri adeta uçuşa geçti. Tarihin en büyük teknoloji savaşı olarak adlandırabileceğimiz Qualcomm-Apple rekabeti, 2017 yılından beri teknoloji haberleri gündeminin bilfiil işgal etmişti. Sonunda kazanan taraf Qualcomm oldu ve şirket hem maddi, hem de farklı açılardan azımsanamayacak büyüklükte bir kazanç sağladı.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir