Kapat
5G teknolojisi
İnternet 576 Görüntüleme 0

Adım Adım 5G Teknolojisi

3G adıyla hayatımıza giren internet teknolojileri gün geçtikçe daha da güçlü hale geliyor ve isim değiştiriyor. En son adını duyduğumuz ancak hayatımıza henüz girmemiş olanı ise 5G. 2016 yılında 3G’nin 10 katı gücünde hıza sahip olmasıyla internet deneyimine yeni bir soluk getiren 4.5G teknolojisi, iletişim çağına ayak uydurmaya çalışan internet teknolojisinin gelecek yatırımlarından biriydi. 4.5G sayesinde daha iyi görüntülü konuşma kalitesine sahip olup, daha hızlı internet sayesinde büyük boyutlu dosyaları saniyeler içerisinde indirebilmeye başlamıştık. 2019 sonlarına doğru ise 5G alt yapılarının tamamlanması ile şehir ile bütünleşmiş bir internet teknolojisine merhaba diyebiliriz.

5g-grafigi-teknolovizyon

4.5G sayesinde daha iyi görüntülü konuşma kalitesine sahip olup, daha hızlı internet sayesinde büyük boyutlu dosyaları saniyeler içerisinde indirebilmeye başlamıştık. 2019 sonlarına doğru ise 5G alt yapılarının tamamlanması ile şehir ile bütünleşmiş bir internet teknolojisine merhaba diyebiliriz.

5G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

4G, daha doğrusu Türkiye’de bir geçiş teknolojisi olduğunu vurgulayan adıyla 4.5G olarak bildiğimiz şey 375 Mpbs hıza ulaşan internet deneyimini uygun alt yapıya sahip kullanıcılara sunmuştu. Yaptığımız internet tabanlı sesli görüşmelerin de kalitesi artmış ve kullanımı yaygınlaşmıştı. 5G Teknolojisi ise eskiye oranla 10 kat daha hızlı iletişim devrini başlatırken, hiç beklemediğimiz birçok yenilik ve hizmeti de hayatımıza sokacak.

İnternetin temel ihtiyaçlar arasına gireceği tahminleri yalpan bu çağda, internet bağlantılı teknolojiler giderek artıyor. Bununla birlikte iletişim hızın da desteklenmesi, 5G’ye geçiş, gerektiği telekomünikasyon devlerinin ve ülkelerin gündemindeki önemli bir adım. Akıllı şehir, akıllı ortamlar, otonom araçlar, hızı arttırılmış akıllı telefonlar ve kulağımıza hiç de yabancı olmayan akıllı ev sistemleri. Evde olmadığınız anlarda evinizi uzaktan yönetmenizi sağlayan, perdeleri çeken, elektrikleri kesen, klimayı çalıştıran ya da kapıları kilitleyen bu teknoloji yakın bir gelecekte her evin olmazsa olmaz özellikleri arasında olacak. Bu kadar yaygınlaşması için ise iletişim alt yapılarının güçlendirilmesi şart ve bu ancak 5G ile mümkün.

5G teknolojisi

5G teknolojisi hızlandırılmış internet hizmetinden çok daha öte bir yenilik için hazırlanıyor. Akıllı şehir, akıllı belediyecilik, akıllı yollar, akıllı ulaşım… Hayatın her anını daha otonom hale getirecek teknolojilere alt yapı oluşturmayı hedefleyen 5G teknoloji adımı, telefon üreticileri, internet sağlayıcıları ve Avrupa Birliği gibi gelişmelere ayak uydurmak isteyen ülkelerinde başlıca gündem konusu olmuş durumda. Türkiye de 5G ile tanışan ilk ülkelerden olabilmek için alt yapı çalışmalarına hız veren ülkeler arasında.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir