Kapat
Google asistan artık türkçe
İnternet 592 Görüntüleme 0

Google Asistan Artık Türkçe

Yapay zekâ ile oluşturulmuş asistanlar giderek yaygınlaşıyor. 2016 yılında hayatımıza giren Google Asistan gibi, birçok sözlü yapay asistan var. Bunlardan en meşhuru tabi ki Apple’ n kişisel asistanı Siri. Siri Türkçe destek vermesi yönüyle ülkemizde kullanımı yaygınlaşmış bir uygulamaydı. Bir diğer benimseyeceğimiz asistanımız ise 2018’in son günlerinde hizmete giren Türkçe Google Asistan.

Google Asistan Nasıl Kullanılır?

Aklımıza gelebilecek tüm android tabanlı telefonlarda kullanılabilen Google Asistan, 300 civarı komutu sözlü olarak anlayıp yerine getirebilirken bu komutların 250’sini Türkçe olarak kullanıma izin veriyor. Peki, Google Asistan günlük hayatta yardımcımız olacak ne tür işlevlere sahip? Telefona yüklediğiniz asistan size dakikalar harcatmadan anında istenilen görevleri yerine getirebiliyor. Örneğin; tıpkı Siri gibi istediğiniz an telefondan birini aramasını isteyebilirsiniz. Sesli komutu algıladığı an sizin yerinize rehbere girip doğru kişiyi aratır.

Telefonunuzdaki bu sözlü kişisel asistan, yüzlerce dosya kalabalığı arasından istediğinizi bulmaya yardımcı olur. Aradığınız fotoğraflara ulaşmak için “ Düğün fotoğraflarını bul” gibi özel bir komutla Google Fotoğraflar içerisindeki binlerce fotoğraf arasından aradıklarınızı saniyeler içerisinde önünüze getirir. Google Asistanın görev yönetimindeki başarısı bununla da sınırlı değil. Takvim uygulamasıyla “Bugün takvimimde ne var” diyerek planlarınıza ulaşabilir ya da Gmail arayıcılığıyla mailleriniz arasından istediğiniz yazışmayı bulmasını isteyebilirsiniz.

Hayatınızda her an her yerde ihtiyacınız olabilecek şeyleri telefonunuzda bir sözünüzle yapan yardımcınız Google Asistan, sizin için toplu taşımada ulaşım seçeneklerini değerlendirebilir, bir cümle ile uyanma saatiniz için çalar saat alarmını aktive eder. Google Asistan, notlarınızı açıp alınacaklar listesi oluşturmanıza yardımcı olabileceği gibi gitmek istediğiniz kafe ve restoranlar ile ilgili bilgilere de ulaşmanızı sağlar. Eğlenceli içeriklere de hızla ulaşmanızı sağlayan Google Asistan önceden oluşturulmuş şarkı listelerini otomatik olarak açabilir ya da şarkının adını söyleyerek ondan çalmasını da isteyebilirsiniz.

Google Asistanı telefonlar dışında Google ürünleri, bazı akıllı hoparlör çeşitleri, akıllı ekranlar, android auto destekli otomobiller, Android tv tabanlı televizyonlar ve bazı akıllı saatlerde de kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı ev sistemleri, kameralar, ampuller ve daha birçok ürün Google Asistan desteği ile yaşamınıza yardımcı oluyor.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir