Kapat
İnternet Nasıl Çalışır
İnternet 226 Görüntüleme 0

İnternet Nasıl Çalışır?

Elli yıl önce, ARPANET olarak bilinen Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajans Ağı, paket değiştirici bir ağ ve ilk olarak internetin teknik omurgası haline gelen TCP / IP protokollerini uygulayarak ilk yayına girdi. Peki internet nasıl çalışır? Tüm bunlar ne anlama geliyor ve internetin tadını çıkarmanın bazı temel işlevlerinde bile yer alan adımlar nelerdir?

Tarayıcı, siz ve dünyadaki diğer sunucular arasında bir bağlantı kurar. Bu, ses yerine veri için bir telefon ağı gibi düşünülebilir. Aldığınız her bilgi için, sunucunun diğer ucunda bu bilgiyi üreten başka bir insan bulunur. Bilgiler paketlere ayrılarak teller üzerinden gönderilir ve okuyan kişinin bilgisayarında görünür hale gelir.

Her şey bir bilgisayarla başlar. Bu, zaten sıfır ve bit parçalarını almak ve onları ekranda piksellere dönüştürmek için tasarlanmış bir cihazdır, böylece insanlar bilgileri anlayabilir. Cihaz üzerinde bir işletim sistemi başlatıldığında, bu işletim sisteminin üstünde bir tarayıcı çalışır. Tarayıcı bilgi toplamak için diğer bilgisayarlarla bağlantı kurmak adına tasarlanmış özel bir program olarak hizmet verir.

İnternetin İşleyişinde Adım 1

Başlangıçta, tarayıcınız şu anda meşgul olduğunuz makaleyi internete bağlanabilen İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) aracılığıyla okuma isteği gönderir. Bu mesaj, tarayıcınıza, bilgisayarınızın İnternet Protokolü (IP) adresi ile birlikte, web sitesindeki tüm bilgileri içeren sunucuya, temelde bir istek göndermesini içerir.

İnternetin İşleyişinde Adım 2

Bilgi almak istediğiniz internet sitesinin Etki Alanı Adı Sunucusu’nu (DNS) biliyor olabilirsiniz, ancak bilgisayarlar çok daha fazla siyah beyaz düşünür. Adım 2’nin devreye girdiği yer burasıdır; tarayıcınız DNS’yi, bu durumda web sitesinin sunucusunun IP adresine çevirir. Ardından, tarayıcınızın sitenin sunucusuyla bir İletim Kontrol Protokolü (TCP) bağlantısı istediği adım, temelde mesaj gönderme izni olur. Hızlı bir şekilde, sunucunun, “elbette bunu gönderebiliriz” veya “üzgünüz, artık bu bitlere sahip değiliz” diyerek isteğe yanıt vermesini sağlar.

İnternetin İşleyişinde Adım 3

Sohbeti başlattıktan sonra istek kabul edildiğinde, gerçekten ilginç bir süreç devreye girerek, bilgi paketleri seviyelerini sağlayacak bir Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) oluşturur. Her paket, sunuculara ve tarayıcılara paketin nereye gitmesi gerektiğini ve amacını söyleyen bir bilgi başlığı içerir. Bu adım çok karmaşık ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bir paketi, bir dizi yüksek ve alçak gerilim olarak depolanan bir bilgi parçası olarak düşünebilirsiniz, çünkü esasen tüm bilgiler ikili biçimde gösterilebilir.

İnternetin İşleyişinde Adım 4

Bilgi paketlerinin bu TCP protokolü ile seyahat etmesi gerekir. Bu TCP paketleri – temelde karmaşık bir zarfın dijital versiyonuna yerleştirilen bitlerin toplanması – düşük voltajlı ve yüksek voltajlı veri şeklinde teller, kablolar veya WiFi üzerinden iletilir. IP adresini kullanarak paketlerin nereye gideceklerini bilmeleri için yönlendiriciden yönlendiriciye iletinin kablolar, fiber optik kablolar, telefon hatları ve WiFi ile geçmesi gerekir. Bu iletim genellikle ışık hızında olur ve tüm dünyayı dolaşabilir. Bazen, paketler yol boyunca yoğun şekilde tıkanmış alanların yavaşlamalarına neden olur ve rotayı değiştirmek zorunda kalabilir.

Her yönlendirici yalnızca bilmesi gerekenleri bilir. İlk yönlendirici, bilgi paketlerinin son hedefini bilmiyor olabilir, ancak yolun bir bölümünü biliyordur. Bir sonraki yönlendirici, paketler size geri dönene kadar devam etmesi gereken bir sonraki yeri bilir.

İnternetin İşleyişinde Adım 5

İstenen paketler geldiğinde, tarayıcının paketlerdeki tüm bu kelimeleri ve görüntüleri insan tarafından okunabilir bir makaleye dönüştürmesi sağlanır. Bazı bilgiler bu süreçte kaybolabilir ve hasar görebilir. Ancak ISS’niz paketleri WIFi aracılığıyla yönlendiricinize ve bilgisayarınızdaki bir bağlantı noktasına gönderir. Bu paketleri dinleyen tarayıcı verileri alır ve bunları bir insanın anlayabileceği şekilde görüntüler.

Ümit SANCAKLI {Ümit SANCAKLI}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir