Kapat
İnterneti Yıkan Kötü Amaçlı Yazılım Saldırıları
İnternet 226 Görüntüleme 0

İnterneti Yıkan Kötü Amaçlı Yazılım Saldırıları

Güvenlik ayarlarınızı yakın zamanda güncellediniz mi?

Virüsler, solucanlar, Truva atları… Bu tür kötü amaçlı yazılımların tümü bilgisayarınıza zarar verebilir. Dosyalarınızı tehlikeye atarlar, belgelerinizi rehin alırlar ve bilgisayarınızı tanıdığınız ve sevdiğiniz web sitelerini spam yapan botnet’lere bağlarlar. İnternetin icadından beri, bilgisayar korsanları zayıflıklardan yararlanmanın yollarını arıyorlar. Bu yüzden tarihin en garip, en korkutucu, en hızlı yayılan ve en çok zarara mal olan kötü amaçlı yazılım saldırıları listesini derledik.

SQL Slammer

Yıl: 2003

Etkilenen Bilgisayar Sayısı: 10 dakikada 75.000.

Mali hasar: 1,2 milyar dolar

SLAMMER, Microsoft’un SQL sunucularının kodundaki bir hatayı hedef aldı ve bu avantajdan faydalandı. On dakika içinde 75.000 sunucuyu etkileyen yıkıcı ve hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayıldı. İnternet bir anda durdu ya da yavaşladı. Güney Kore’de internet ve cep telefonu hizmeti tamamen durdu, havayolları biletlerini işleyemedi ve banka ATM’leri çalışmayı durdurdu.

Melissa

Yıl: 1999

Finansal Maliyet: 80 milyon dolar

Melissa virüsü, milyonlarca Microsoft Outlook kullanıcısını hedef alan bir e-posta ile şu mesajı gönderdi: “İşte istediğin belge… kimseye gösterme.” Dikkat çekici, değil mi? Milyonlarca meraklı kullanıcı dosyayı e-posta ile açtı, LIST.doc adlı sinir bozucu sayıda pop-up bilgisayarları anında porno web sitesi ile spam olarak belirledi. Maalesef, e-posta daha sonra kullanıcının e-posta bağlantılarının 50’sine iletildi. Dosyalara zarar vermese de, yüz binlerce bilgisayar için e-posta hizmetlerini yavaşlattı. Kullanıcıların zarar verme duygularından yararlanan ilk “sosyal mühendislik” virüslerinden biri olarak kabul edildi.

ILOVEYOU

Yıl: 2000

Etkilenen Bilgisayar Sayısı: İki günde 45 milyon

Finansal maliyet: 10 milyar dolar

ILOVEYOU solucanı şu şeyi arayan bilgisayar kullanıcılarını avladı: aşk. Kullanıcılar ekli bir “aşk mektubu” olan bir e-posta alacaklardı. Mektup, Byron, Shakespeare veya Austen’den alıntı yapmak yerine, görsel bir temel komut dosyası, .JPEG, .DOC ve .MP3 uzantıları olan dosyaların üzerine yazılan bir program indirdi. Kötü amaçlı yazılım daha sonra kötü amaçlı mektubu, kullanıcının e-posta kişilerinden 50’sine iletti.

StormWorm

Yıl: 2007

Etkilenen Bilgisayar Sayısı: 1,5 milyon

Maddi zarar: 10 milyar dolar

StormWorm, başka bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım gönderen bir solucan türü değil de bir truva atı saldırısı türü olan zararlı bir yazılımdı. İnsanları Avrupa’daki şiddetli bir fırtınayla ilgili bir makalenin e-posta bağlantısını tıklamaya yönlendirerek kandırdı. Hackerlar ayrıca meraklı kullanıcıları hedef aldı. İlk birkaç saat içinde yüz binlerce insan bağlantıyı tıkladı. Doğru bir şekilde güncellenmemiş olan Microsoft Bilgi Sistemlerini ele geçirmeyi amaçlamıştı.

Robinn Hood

Yıl: 2019

Etkilenen bilgisayarlar: Baltimore şehir hükümeti bilgisayarları

Maddi zarar: 18,2 milyon dolar

Nisan 2018’de, Baltimore’daki şehir yetkilileri bilgisayarlarındaki dosyaların yıkıcı ajanlar tarafından ele geçirildiğini fark etti. Saldırganlar, her bir tutsak sistem karşılığında üç bitcoin (yaklaşık 17.000 dolar) talep eden dijital bir fidye notu; ya da şehir tercih edilirse, tümü için 13 bitcoin (75.000 dolar) talep ediyordu. Diğer şehirler de sırayla benzer saldırılara maruz kaldı.

Stuxnet

Yıl: 2009-2010

Etkilenen bilgisayarlar: İran’ın uranyum zenginleştirme tesisi

STUXNET, özellikle endüstriyel bir sistemi kontrol eden bilgisayarları hedef alan ilk virüstür. Renkli bir flash sürücü sayesinde, İran’ın Natanz’daki uranyum zenginleştirme tesisini devre dışı bıraktı. İran’ın nükleer füze cephaneliğini bilgisayarlara sızdırarak ve İran santrifüjlerini patlayacakları kadar hızlı döndürmeye zorlamak için tasarlandı. Uzmanlar saldırıda hem İsrail hem de ABD’nin rol oynadığından şüphelendiler.

Ümit SANCAKLI {Ümit SANCAKLI}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir