Kapat
Wi-Fi Hotspot Nedir? Güvenlik Açısından Artıları ve Eksileri Nelerdir?
İnternet 630 Görüntüleme 0

Wi-Fi Hotspot Nedir? Güvenlik Açısından Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Wi-Fi Hotspot noktası kablosuz bir erişim noktasıdır. Kablosuz bağlantı noktaları ise, ofis dışında veya evden uzakta olduğunuzda, dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon gibi mobil cihazlara internet erişimi sağlayan, genellikle halka açık yerlerde bulunan kablosuz erişim noktalarıdır. Teknik olarak, bir Wi-Fi Hotspot noktasını diğer kablosuz erişim noktalarından ayıran hiçbir şey yoktur. Evinizdeki kablosuz bağlantıyı da bir Wi-Fi hotspot olarak düşünebilirsiniz. Ancak, Hotspot noktalar denildiğinde akla genellikle Wi-Fi’da oturum açabileceğiniz halka açık ve ücretsiz olan bağlantılar gelir. Genellikle kafe ve otel gibi işletmeler tarafından sağlanır. Wi-Fi Hotspot yoluyla internete bağlanmak için ihtiyacınız olan sadece kablosuz bağlantı özelliğini destekleyen herhangi bir akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya tablettir.

Halka Açık Wi-Fi Hotspot Nasıl Bulunur ve Nasıl Bağlanılır?

Günümüzde restoran, kafe, otel ve havaalanı gibi halka açık birçok yerde Hotspot özelliğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, iOS ve Android için ücretsiz olan Wi-Fi Finder uygulamasını indirerek önceden hazırlık yapabilirsiniz. Bu uygulama, bağlantınız olmasa bile, daha sonra arayabileceğiniz ücretsiz ve ücretli Wi-Fi noktalarını veri tabanını indirip kurar. Bu özellik işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yakınınızda bir Hotspot noktası bulduktan sonra, bağlantı kurmak genellikle oldukça kolaydır. Cihazınızdaki otomatik ağ bulma özelliğini etkinleştirdiyseniz, Wi-Fi ayarlarınıza bastığınızda kullanılabilir ağların otomatik olarak açıldığını görmelisiniz. Eğer bu özellik aktif değilse, bağlanmaya çalıştığınız Wi-Fi noktasını kullanılabilir ağlar arasında arayıp bulabilirsiniz. Bağlanmanız için yapmanız gereken, sadece bağlantı adı ve şifresini öğrenmektir.

Mobil Bağlantı İle Hotspot Nasıl Kurulur?

Halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarının yanı sıra, kendi akıllı telefonunuzu da Wi-Fi Hotspot bağlantı noktası olarak kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda bulunan Wi-Fi Hotspot seçeneğini aktifleştirerek dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi internete bağlayabilirsiniz. Ancak bu özelliği kullanmak hem şarjınızı çok hızlı tüketir hem de mobil operatörünüzün hattınıza tanımladığı internet kotasından çok fazla miktarda tüketim yapar.

Wi-Fi Hotspot Kullanırken Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Halka açık Wi-Fi noktalarının güvenliği önemli bir endişedir. Sadece şifre ile bağlanmanız, diğer bilgilerinizin gizliliğini korumaya yetmez. Herkese açık bir ağ kullanıyorsanız, bütün hassas bilgilerinizin güvende olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı Wi-Fi bağlantı noktasını kullanan diğer kişilerin internet geçmişinize göz atması tamamen mümkün. Özellikle şifresiz bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız bu durum daha çok geçerlidir. Bununla birlikte, işte Wi-Fi Hotspot noktalarında güvenliği sağlamanın yolları:

VPN Kullanın: Kamusal alanda özel ve güvenli bir ağ oluşturma yöntemidir. İnternet üzerinden geçen güvenli bir tünel gibi düşünebilirsiniz. Bu özellik, internete bağlanmanıza ve şifreli bir ortamda başkalarıyla dosya paylaşmanıza olanak tanır.

Ağı Herkese Açık Olarak İşaretleyin: Windows kullanıyorsanız, ağın herkese açık mı yoksa özel mi olduğunu ilk kez bağlandığınızda size sorması gerekir. Windows, hangi ağ türüne bağlı olduğunuza bağlı olarak bazı önemli güvenlik ayarlarını değiştirebilir.

HTTPS Kullanın: HTTPS (Güvenli Hiper Metin Transferi Protokolü) kullanarak herhangi bir siteye erişmek bağlantınızın güvenli olmasını sağlar. Https, bağlandığınız sitenin doğru ve güvenilir bir site olduğundan emin olmak için güvenlik sertifikalarını kontrol ederek ve web trafiğini şifreleyerek bu işlemi yapar. Bir sitenin HTTPS’yi desteklediğini görebilirsiniz. Adres çubuğunuzda URL’nin yanında bir kilit simgesi vardır. URL’nin ön kısmında “https” ibaresi yer alır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir