Kapat
wordpress 5 teknolovizyon
İnternet 578 Görüntüleme 0

WordPress 5 Bugün Yayınlanıyor!

İlk defa 2003 yılında piyasaya çıkan WordPress, şu ana kadar almış olduğu en büyük güncellemelerden birini alacak. Bakalım sürüm numarası değiştirtecek özellikler nelerden oluşuyor, işte yenilenmiş yazı editörü Gutenberg ve diğer WordPress 5 yenilikleri.

WordPress 5 bugün yayınlanıyor, peki ne yenilikler gelecek?

Sahip olduğu kullanıcı dostu arayüzü ile sürekli içerik oluşturan siteler için büyük kolaylık sağlayan WordPress, 4. sürümünün neredeyse 4  yıl ardından sürüm numarasını değiştiriyor.

Yeni arayüz ve baştan aşağı yenilenmiş yazı editörü, sürüm numarasının değişmesindeki en büyük neden. 4 senedir aynı arayüzü kullanan WordPress, yeni sürümü ile çok daha kullanıcı dostu ve kullanımı kolay bir şekle büründü. Kısaca, gelecek yeniliklere bir göz atalım.

 WordPress-Gutenberg

WordPress Rest API geliştirmeleri

WordPress için eklenti veya tema geliştirenlerin işlerini çok daha kolaylaştıran ve daha verimli çalışmalar yapabilmesini sağlayan WordPress Rest API, büyük geliştirmelerle geliyor.

Kolayca tema oluşturabilme imkanı

Artık tema hazırlamak için kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmiyor, yeni Gutenburg tema oluşturucusu ile, birkaç fare hareketi ile siz de kendi temalarınızı oluşturabilirsiniz.

Kullanıcılar için en önemli olan kısma gelelim, yeni yazı editörü Gutenberg

Geliştirici değilseniz, sizi ilgilendiren en önemli kısım burası olacaktır. En büyük yenilikler, yazı editörü üzerinde yapılmış durumda. Eski yazı editörü Tiny MCE, yerini Gutenberg yazı editörüne bırakıyor. Bloklar üzerine kurulu bir yapı ile gelen Gutenberg, hemen hemen her şeyin sürükle bırak mantığıyla çalıştığı bir çalışma ortamı sunmakta.

Tiny MCE’ye göre çok daha modern ve temiz bir görüntü sunan Gutenberg, eklenmiş olan pratik kısayollarla, yazılarınızı hazırlarken çok daha verimli çalışmanızı ve vakit kazanmanızı sağlayacak.

GutenBerg-Wordpress-5.

Sol üste eklenen kısayollar butonu ile, en çok kullanılan kısayolları tek bir pencere altında toplayan WordPress, yeni ses ekleme kısayolu ile Soundcloud, Spotify gibi online müzik servislerinden, direkt olarak müzik oynatıcı ekleyebiliyor.

Gutenberg-Wordpress-5

Bunun yanında birçok çeşitli site için de, kolayca müzik veya video oynatıcı ekleyebilme imkanınız bulunmakta.

WordPress-5-soundcloud

Önemli güvenlik geliştirmeleri ile gelen WordPress 5, genel olarak her şeyi daha da basitleştirme düşüncesiyle hazırlanmış. Daha kolay sayfa oluşturumu, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan temalar hazırlayabilmek, bunun somut birer örneği.

Fakat, yenilenmiş yazı editörü beraberinde büyük uyumluluk problemlerini de getirecek gibi görünüyor. Sitenizi güncellemeyi düşünüyorsanız, önemli eklentiler ve temalarınızın, WordPress 5 için güncellenip güncellenmediğini kontrol etmeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

Yeni sürümün ismini de, tam sürüm yayınlandıktan sonra göreceğiz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/wordpress-5-yarin-yayinlaniyor
Yazar : Serhan Gelgör

 

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir