Kapat
Android Telefonlarda IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Yapılır ? 526 Görüntüleme 0

Android Telefonlarda IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarası nasıl öğrenilir? Bu yazımızı okuduğunuzda kolayca IMEI numaranızı öğrenebileceksiniz.

Bildiğimiz gibi her telefonun kendine özel bir imei numarası vardır bu telefonun bir nevi kimliği diyebiliriz. IMEI numarasını öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Yazımızın devamında bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz.

IMEI Nedir ?

IMEI, International Mobile Equipment Identity bu dilimizde Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelmektedir. IMEI numarası her telefona özel olarak yüklenilen kodlara denilir. Bir telefona ulaşmak için IMEI numarasını kullanabiliriz, bu bizim telefonumuzun kimliğidir. IMEI numarasını kullanarak çalınan telefonunuzun takibi yapılabilmektedir.

IMEI numaraları 14 ile 16 haneden oluşmaktadır. IMEI numaraları 11-222222-333333-4 formatını kullanır. Birinci kısım ve ikinci kısım telefonunuzun marka ve modelini gösteriyor, üçüncü kısım ise sizin kendi cihazınıza özgü bir koddur. Son olarak dördüncü kısım tahsis ve onaylama klavuzunun uygunluğunu doğrular.

1. YOL : *#06# ( En Basit Yöntem )

IMEI numarasını öğrenmek için telefonumuzun arama kısmından *#06# yazıp arama tuşuna basarak IMEI numaramızı öğrenebiliriz.

2. YOL : Ayarlar Menüsü

Android sürümü değişmekle beraber IMEI bilgileri farklı menüler içerisinde yer alabilmektedir. Ayarlar>Telefon>Hakkında kısmından öğrenebiliriz.  OnePlus cihazlarında ise Ayarlar>Telefon Hakkında>Durum yönergelerini izleyerek bulabilirsiniz.

IMEI Numaram Gerçerli Mi ?

IMEI numarasının geçerliliğini teyit etmenin en basit yolu E-devlet üzerinden kontrol etmektir. E-devlete giriş yaparak IMEI numaranızın geçerliliğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız E-devlete giriş yapmak, eğer e-devlet şifreniz yoksa şifrenizi PTT üzerinden temin edebilirsiniz.

IMEI numarası nasıl öğrenilir tarzı bilgilendirici yazıların gelmesini isterseniz yorum kısmına yazmayı unutmayınız…

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir