Kapat
android yetersiz disk alanı nasıl çözülür
Android 223 Görüntüleme 0

Android’de Yeterli Disk Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Android telefonda “yeterli disk alanı yok” uyarısı alırsanız, paniğe kapılmayın çünkü bu en sık karşılaşılan Android sorunlarından biridir. Kullandığınız sistemlerin zaman içerisinde depolama alanları dolabilir. Bu Whatsapp, Faceook ve Skype gibi telefon uygulamalarında ya da tablet, bilgisayar gibi cihazlarda da olabilir. Öncelikle yeterli disk alanı yok ne demek kısaca açıklık getirelim. Sonrasında yetersiz disk alanı için ne yapılması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Yeterli Disk Alanı Yok Ne Demek?

Kullanıma bağlı olarak çeşitli uygulama ve dosyalar nedeniyle cihazın disk alanları dolabilir. Böyle bir durumda yeterli depolama alanı yok hatası alırsınız. Sistem tarafından iletilen bu hata mesajlarının ardından cihazınız da yeterli disk alanı açmanız gereklidir. Çünkü yeterli disk alanı yok mesajı, kullanmakta olduğunuz telefonun ya da tabletin işletim sisteminin de yüklü olan depolama aygıtının boş alanının kalmaması durumunda ortaya çıkan ve cihazın performansını olumsuz yönde etkileyen bir uyarıdır.

Yeterli Disk Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Yeterli depolama alanı yok hatasının birçok farklı çözüm yolu bulunmaktadır. En bilinen yöntemler arasında verilerin sıkıştırılması, depolama aygıtına ek olarak harici bir hard disk bağlanması, Flash bellek, C/DVD gibi araçlardan yararlanılması, kullanılmayan uygulamaların ve gereksiz dosyaların silinmesi yer almaktadır.

Kullanılmayan Uygulamaların Kaldırılması

Android telefonlarda yetersiz disk alanı için Ayarlar> Daha Fazla> Kayıt Yeri adımlarını izleyiniz. Daha sonra Çeşitli Dosyalar bölümüne tıklayınız ve listelenen dosyalar arasında daha önce yüklenmiş olan ancak şuanda kullanılmayan tüm uygulamaları seçiniz. İşaretlemeniz bittiğinde çöp ikonuna basarak, gereksiz dosyaların silinmesini sağlayabilir ve yeterli depolama alanı yok hatasından kurtulabilirsiniz.

Harici Bir Hard Disk Bağlanması

Bu yöntem bilgisayarda yeterli disk alanı yok uyarısı alanlar için ideal çözüm yoludur. Öncelikle bilgisayarınıza bağlı depolama aygıtına, ikinci bir disk bağlayınız. Sonrasında harici harddiski, silmek istemediğiniz dosyaları arşivlemek için depo olarak kullanabilirsiniz. 2.disk sisteminin daha rahat çalışmasını sağlayacağı için bilgisayarınızın performansının yükseldiğini de fark edeceksiniz.

Android’de Yeterli Disk Alanı Yok Hatası İçin Temizleme Uygulaması İndirebilirsiniz

Spotify gibi uygulamalar, telefonda dosyalarını saklı tuttuğu için ilk anlattığımız Android yöntemiyle bu uygulamaların gereksiz dosyalarını silemezsiniz. Bu tarz uygulamalar için yeterli disk alanı yok uyarısı almak istemiyorsanız temizleme programlarından yararlanabilirsiniz. Dosyaları saklı uygulamalarda özellikle CCleaner’ı tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarda Yetersiz Depolama Alanı İçin Verileri Sıkıştırabilirsiniz.

Bilgisayarda alandan tasarruf etmek için en bilinen yöntemlerden biri verilerin sıkıştırılmasıdır. Zip, İso ve Rar gibi formatlardan faydalanarak verilerin daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yüksek boyutlu dosyanın üzerine sağ tıklayın ve Winrar bölümüne gelin. Açılan menüde örneğin dosya ismi Notlar ise “Arşive ekle Notlar.rar” seçeneği çıkacaktır. Buraya tıklayarak verileri sıkıştırdıktan sonra Notlar isimli dosyayı silebilirsiniz. Böylelikle yeterli depolama alanı yok hatasından hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

1990 Sinop doğumluyum. Bilgisayara düşkünlüğüm küçük yaşlarda başladı ve bilgisayar hayatımın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Grafik tasarım konusunda ileri derecede bilgiye sahibim. Tasarım yapmak benim için bir tutku haline geldi. Bunun dışında "Teknolovizyon" için içerik üretmek ve siz değerli ziyaretçilerimize bilgi aktarmak beni mutlu ediyor. Hakkımda daha fazla merak ettikleriniz varsa mail yoluyla benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir