Kapat
Bilgisayar Arızası ve Çözümleri
Nasıl Yapılır ? 622 Görüntüleme 0

Bilgisayar Arızası ve Çözümleri

Bilgisayar arızası ortaya çıktığında bazen basit yöntemlerle büyük masraflardan kurtulmanızı sağlayacak önemli bilgilere sahip olmanız yararlı olabilir. Evde tamiri mümkün olmayan bilgisayar arızaları şüphesiz ki ana kart elektronik bileşen arızaları, ram arızaları ve mekanik HDD arızaları olarak sıralanır. Ama bazen birçok bilgisayar tamircisinin anakart arızası olarak nitelendirebileceği bir arıza hakkında bilgi vermek istiyoruz. İşte ana kart arızası olarak bilinen fakat hiç de öyle olmayan bir basit arıza çözümünü sunuyoruz.

Anakarttan Ses Gelmesi

Ana karttan bip sesleri geldiğinde bu seslerin kısa-uzun olmasına bağlı olarak bios uyarıları değerlendirilir. Ama ana karttan tık sesi gelmesi her zaman ana kart arızası demek değildir. Pinli ve bozuk bir mouse ya da klavyeyi kasaya taktığınızda, ana kart bu donanımı tanımakta zorluk çeker. Pinleri kırılmış olan bir girişe takılan eski tip Mouse veya klayve ana kartta sürekli tıkırtı sesleri gelmesine yol açar. Bu bilgisayar arızası çözümü çok basittir. Hemen o donanımı kasadan sökmek ve çöpe atmak sorunu çözer.

Kasadan Tık Tık Sesi Gelmesi

Kasadan düzenli olarak tık sesi geldiğinde ikinci bakacağınız yer, HDD yani hard diskinizdir. Bu disk mekanik olduğundan zaman içinde aşınır ve diskin dönüşünde aksamalar ortaya çıkar. Bu durumda diski çıkarıp üzerindeki kartı da sökün. Eski bir HDD kartı ile değiştirdiğinizde, diskinizin düzeldiğini görebilirsiniz.

Mavi Ekran Hatası

Her bilgisayarda mavi ekran arızası oluyor ki bu arıza üç temel donanıma ait olabilir. Ekran kartı, ram ve ana kart arızası… Böyle bir olay yaşadığınızda ekran kartınızı sökün ve on board olarak VGA kablonuzu ana karta bağlayın. Devam ederse RAM slotunu değiştirin sorun düzelecektir.

Bilgisayar Reset Atıyor

Bilgisayarın sürekli reset atmasının iki nedeni olabilir. Ya software olarak bilinen işletim sistemi çökmüştür, ya da hardware olarak bilinen bir arızası vardır. Bu arıza, işlemciyi soğutan fanın görevini yapmaması ve işlemcinin çok ısınmasıdır.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir