Kapat
drone uçuş izni almak
Nasıl Yapılır ? 595 Görüntüleme 0

Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Neler?

Günümüzde drone her alanda kullanılmaktadır gerek askeri alan olsun gerek hobi amaçlı olsun peki bu dronu uçurmak için drone uçuş izni nasıl alınır?

Drone insansız hava aracı veya uçan göz olarak tanımlanıyor. Uzaktan kumanda ile yazılımsal yöntem ile uçurabilirsiniz. Uçuş izni almadan kullanırsanız para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlk zamanlarda sadece askere amaçla kullanılan drone, şimdi düğün çekimlerinde, haber çekimlerinde ve hobi olarak kullanılabiliyor. Sosyal medyalarda drone ile çekilmiş video ve fotoğrafları görebilirsiniz.

İzinsiz Uçuşlara Ceza Var

Drone alıp, izin almadan yaptığınız uçuşlar için para cezası uygulanır. Ceza tutarı 6.868 TL ile 11.447 TL arasında değişiyor.

Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır?

Yurtiçi veya yurtdışından alacağınız drone 500 gr ve üzerindeyse kayıt yaptırmalısınız. Kayıt işlemlerinin ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden onay almalısınız.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesine giriş yaptıktan sonra bireysel veya ticari olarak kayıt yaptırabiliyorsunuz. Kayıt esnasında TC kimlik numarası, ad, soyad, cep telefonu, mail adresi ve şifre bilgilerini eksiksiz doldurun. Koşulları okuduktan sonra onay vererek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Pilot Kaydı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinden pilot kaydı oluşturmanız gerekiyor. Lisans tipi İHA0 hobi işaretleyin. Sisteme vesikalık fotoğrafınızı yükleyin. Ekrana gelen bilgileri okuyarak kutucukları işaretleyin. Bilgilerim, pilotluk, yetkilerim sayfasından başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Bireysel kullanıcılar için eğitim şartı aranmıyor. Ticari kullanım için 12 saat ile 36 saat arasında değişen sürede eğitim veriliyor.

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Hobi amaçlı uçuracağınız drone için ehliyet ve eğitim şartı aranmıyor. Ticari amaçla kullanılacak drone için eğitim ve ehliyet almanız gerekiyor. Ülke genelinde 27 merkezi takip ederek ehliyeti alabilirsiniz. Eğitim almak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. Drone ehliyet ücreti 800 TL ile 1.500 TL arasında değişir.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir