Kapat
harddisk nasıl bölünür
Nasıl Yapılır ? 404 Görüntüleme 0

Harddisk Nasıl Bölünür ?

Bu yazımızda harddisk nasıl bölünür bütün detaylarıyla öğreneceksiniz.

Çoğumuzun bilgisayarında harddiskler ikiye bölünmüş olarak gelir C: sürücüsü ve D: sürücüsü olur bunlar genellikle ama bazı bilgisayarlarda sadece C: sürücüsü olarak gelmektedir, bu bilgisayarınızı kuran kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Harddisk  Bölmenin Faydaları

  • Harddisk‘i bölmek size zaman kazandırır.
  • Format attığınızda gerekli dosyalarınızın kaybolmasının önüne geçer.
  • Bilgisayarınız bozulduğunda dosyalarınızı kurtarmanızı sağlar.

Not : Siz çok önemli dosyalarınızı sadece tek bir birimde yedeklemeyin birden fazla yedekleme yaparak kendinizi güvence altına alınız.

Harddisk Nasıl Bölünür

Öncelikle başlat seçeneğinden Denetim Masasına giriş yapıyoruz.
Daha sonra Sistem ve Güvenlik sekmesine tıklıyoruz.
Yönetimsel Araçlar >Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir Yukarıdaki işlemleri sırasıyla yaptığınız taktirde aşağıdaki resimde gördüğünüz ekranla karşılaşıyoruz.

disk yönetimi

Bu alandan sonra bölmek istediğimiz sürücümüzün üzerine gelip fare ile sağ tıklıyoruz ve Birimi Küçült diyoruz  daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere geliyor.

harddisk küçült

Kücültmek istediğiniz boyutu MB olarak kırımızı alana girmek. Bundan sonra arkanıza yaslanın ve çayınızı yudumlarken bilgisayarın bölme işlemini tamamlamasını bekleyin.

Biçimlendirme

Küçültme işlemini tamamladıktan sonra  Disk Yönetimi‘nde ayrılmamış bir alanla karşılaşacaksınız. Yeni bölümünüzü oluşturmak için farenizle sağ tıklayıp Yeni Basit Birim seçeneğini seçin ve sürücünüze hangi harfi atamak istiyorsanız seçin etiketini ve formatını seçerek sihirbazı çalıştırın.

Windows için NTFS formatında biçimlendirebilirsiniz yada diğer depolama araçlarında kullanmak için okunabilir ve yazılabilir exFAT seçeneğini seçebilirsiniz.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir