Kapat
Mıknatıslarla Enerji Nasıl Üretilir
Nasıl Yapılır ? 923 Görüntüleme 2

Mıknatıslarla Enerji Nasıl Üretilir?

Mıknatıslarla enerji nasıl üretilir gelin hep beraber bakalım…

Birçok enerji santrali kinetik ve manyetik enerjiyi elektrik akımına dönüştürmek için hareketli mıknatıslar kullanır. Mıknatıs jeneratörleri basit talimatlar ve ilgi çekici öncül nedeniyle harika bir bilim projesi yapar. Manyetik alanın birleşik enerjisi ve bir mıknatısın bir bakır tel bobini içindeki hareketi, teldeki elektronların hareket etmesine neden olur; bu elektrik akımıdır. Bu tür deneylerde bazılarının varyasyonları vardır, bazıları diğerlerinden daha zor. Titreşimli bir mıknatıs jeneratörü yapmak, manyetik jeneratörlerin gücünü göstermek için basit bir yoldur.

Mıknatıslarla enerji nasıl üretilir gelin aşağıdaki maddeleri tek tek uygulayalım.

1.Adım : Film kabının şeklini kurşun kalemle iki kez karton üzerine çizin. Her izlenen dairenin çevresine 1/2 inçlik bir daire çizin.

2.Adım : Halkaları, film kabının etrafına rahatça oturan iki karton “O’unuz” olacak şekilde kesin ve bunları bir inç kadar uzağa kutuya kaydırın. Karton parçalar arasına ve kutunun dış kenarlarına elektrik bandı sarın.

3.Adım : Mıknatıs telini teneke kutu etrafına karton parçaları arasında 1000 ila 2.000 kez sarın, böylece telin başlangıcından birkaç santim serbest bırakın, böylece ışığı daha sonra bağlayabilirsiniz.

4.Adım : Her iki ucunda uzun ve gevşek bir tel parçası bırakarak, sarılmış kabloyu küçük bir bant parçası ile yerine sabitleyin. İzolasyonu gevşek tel parçalarından zımpara kağıdı ile sıyırın.

5.Adım : Kablonun uçlarını, LED ampulün uç parçalarının etrafına sarın. Kablolu ampulü kutunun altına sabitlemek için bantlayın.

6.Adım : Neodim mıknatısını kabın içine yerleştirin ve kapağı kapatın. Kapağı başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutarak kapak gevşemeyecek şekilde tutarak kutuyu ileri geri sallayın.

7.Adım : Kutuya daha fazla mıknatıs veya tel bobine daha fazla dönüş eklemek, ampulün parlaklığını değiştirebilir. Jeneratörünüzü nasıl daha güçlü hale getirebileceğinizi görmek için dönüş ve mıknatıs sayısını deneyin.

Daha çok nasıl yapılır tarzı konuları sitemizde görmek isterseniz yorum kısmına yazmayı unutmayınız…

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

“Mıknatıslarla Enerji Nasıl Üretilir?” üzerine 2 yorum

  1. Mehmet akif dedi ki:

    Verdiğiniz bu önemli bilgiler için çok teşekkür ediyorum kesinlikle deneyeceğim güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık.

  2. Ufku Arslan dedi ki:

    Biz faydalı olabildiysek ne mutlu Mehmet bey. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir