Kapat
Telefonda numara engelleme nasıl yapılır
Nasıl Yapılır ? 921 Görüntüleme 0

Telefonda Numara Engelleme Nasıl Yapılır ? Engellediğim Anlaşılır mı?

İstenmeyen aramalardan, numara engelleme işlemi ile kolayca kurtulabilirsiniz. Bu işlem için Android’de, İphone’da ve Windows Phone’da numara engelleme adımları aşağıda yer almaktadır. Kullandığınız cihazın işletim sistemine göre telefonda numara nasıl engellenir bölümüne bakarak, istemediğiniz çağrıları sonlandırabilirsiniz.

Bu yöntemler reklam ya da başka sebeplerle rahatsızlık duyduğunuz aramalar için geliştirilmiştir. Ancak engellemek istediğiniz kişi tanıdığınız biriyse ve “engellediğim anlaşılır mı” kaygısı yaşıyorsanız, operatör üzerinden yapmanızı öneririz. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlı telefonda numara nasıl engellenir bilmiyorsanız, sayfanın sonundaki bölümünü inceleyebilirsiniz.

Android Telefonda Numara Nasıl Engellenir?

Android telefonlarda gelen ve giden çağrıların gösterildiği Son Aramalar, Çağrı Geçmişi ya da Arama Geçmişi ismindeki bölümden kolayca yapabilirsiniz.

1.Adım : İstemediğiniz numaranın üzerine basarak, Çağrı Ayrıntıları yazan yere tıklayınız.

2.Adım : Gelen çağrıya ait bilgilerin yer aldığı bu sayfada Numara Engelle seçeneği bulunmaktadır. Buraya tıklamanız halinde ilgili numara artık size aramayacaktır.

Not : Üretici firma eğer çağrı ayrıntılarında bu şekilde bir seçeneğe yer vermemişse ve alternatif olarak Android telefonda numara nasıl engellenir diyorsanız, Kişiler bölümünü kullanmanız gerekmektedir. Bu yöntemle numara engelleme için Telefon simgesine tıklayın, Kişiler bölümüne geçin ve ayarları açın. Genellikle üst üste üç nokta halinde bulunan menüde yer almaktadır. Ayarlar bölümünde Numaraları Engelle ya da Çağrı Engelleme yazan yere tıkladığınızda, istemediğiniz kişinin telefon numarası girerek numarayı engelleyebilirsiniz.

İphone Telefonda Numara Nasıl Engellenir?

İphone cihazlarda numara engelleme için Son Aramalar bölümünde, numaralarının yanında bilgi (i) işareti bulunmaktadır. Buraya tıkladığınızda yeni açılan sayfada Bu Numarayı Engelle butonu çıkmaktadır. Belirli telefon numaralarından gelen çağrıları ve mesajları bu alanı kullanarak sonlandırabilirsiniz. “Beni daha önce aramamış olan bir kişi için telefonda numara nasıl engellenir” derseniz, şu işlem adımlarını takip ediniz: Ayarlar >Telefon > Engellenenler >Yeni Ekle

Bu yöntem sayesinde daha önce sizi aramamış birinin numarasını engellemiş olacaksınız. İşlem sonrasında ilgili numara artık sizi aramayacak, mesaj atamayacak ve bu kişiden Facetime almayacaksınız.

Windows Phone’da Numara Engelleme İşlemi

Windows Phone’da ücretsiz numara engelleme için uygulayacağınız adımlar biraz daha farklı. Öncelikle Ayarlar bölümüne tıklayınız ve Arama+SMS filtreleme (Call+SMS Filter) kısmına tıklayınız. Burada Engelli Numaralar listesini göreceksiniz, engellemek istediğiniz numaraları seçtiğinizde işlemi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’da Numara Engelleme Hizmeti

Kullandığınız operatörün hangisi olduğu fark etmeksizin, kendi engelleme listenizi oluşturabilirsiniz. Her operatör firmasının kendine özel numara engelleme hizmeti mevcut. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone telefonda numara nasıl engellenir diyenlerin Çağrı Engelleme servisini kullanarak liste oluşturmaları yeterli olacaktır. Üstelik bu yöntemle karşı taraf engellendiğini de fark etmiyor. Çünkü engellenen bir numara sizi aradığında “Aradığınız numara şu anda telefonu cevaplayamıyor” veya “Aradığınız numara şu anda çağrı kabul etmemektedir, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz” şeklinde anonslar duyuyor.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir