Kapat
Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Yapılır ? 644 Görüntüleme 0

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır? Virüs Belirtisi Olan 10 İşaret!

Telefonda virüs olup olmadığını nasıl anlarız? Akıllı telefonlara virüs bulaştığında hangi belirtiler ortaya çıkar? Teknoloji geliştikçe akıllı telefonların işletim sistemlerinde de virüs türleri gelişmeye başladı. Peki, tüm virüs çeşitlerinde sistem telefonda virüs var uyarısı verir mi? Tam olarak telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır?

Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir?

Cep telefonunuza Trojan gibi kötü amaçlı yazılımlardan ya da reklam yönlendirmelerinden virüs bulaşabilir. İnternet kaynaklı reklam virüsleri, girdiğiniz herhangi bir web sitesinde karşınıza çıkabilir. Genellikle “Telefonda virüs var uyarısı! Acil eylem gerekli Tamam’ı tıklayın.” şeklinde yer alan ifadelerle yönlendirme reklam yapılmaktadır. Böyle bir durumda kesinlikle “Tamam” butonuna basmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü bu durum kişisel bilgilerinizin güvenliğini tehdit edebilir. Güncel teknoloji haberlerini takip ediyorsanız, dolandırıcılık olaylarının birçoğunun bu şekilde gerçekleştiğini fark etmişsinizdir.

Telefonda virüs var uyarısı kötü amaçlı yazılımlardan dolayı da karşınıza çıkabilir. Özellikle cihaza yüklenen zararlı uygulamalar bu duruma sebep olabilir. Telefonunuzda Antivirüs programı yoksa cihazdaki tehlikeli virüslerden haberiniz olmayabilir. Böyle bir durumda telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır diyorsanız, cihazın virüs belirtileri verip vermediğini gözlemleyiniz! Akıllı telefona virüs girdiğini işaret eden 10 ipucu aşağıda yer almaktadır.

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

1. Artan veri kullanımı: Sizden kaynaklanmadığı halde internet kotanız durduk yere aşılıyorsa, casus yazılımlardan olabilir. Teknoloji haberleri yapan yayın kuruluşları da, tehlikeli virüslerin veri transferlerini arttırabileceğini belirtiyor.

2. İstenmeyen reklam ve uygulamalar: Cihazınız sizin bilginiz dışında uygulama yüklüyorsa veya internette gezinirken sürekli reklam açıyorsa, akıllı telefonunuza gelişmiş bir virüs çeşidi olan Truva atı bulaşmış olabilir.

3. Görüşmelerin kesilmesi: Şebekenin sorunsuz çektiği bir yerde telefonunuza gelen ya da giden çağrılar düşüyorsa virüsten şüphelenebilirsiniz.

4. Bataryanın çabuk ısınması: Cep telefonu bataryası birçok sebepten dolayı çabuk ısınabilir. Peki, batarya problemi ile telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır? Şöyle ki; virüsler daima Ram’e fazladan yük bindirir, cihazı daha fazla iş yapmaya zorlar ve hem yazılımsal, hem de donanımsal tehditler oluşturur. Bu nedenle oyun oynamak ya da video izlemek dışında telefonunuz sürekli ısınıyorsa, bu durumda virüsten şüphelenebilirsiniz.

5. Uygulamaların aniden kapanması: Uygulamanın yazılımda sorun olmadığı halde program durduruluyor veya tamamen kapanıyorsa telefonunuza virüs bulaşmış olabilir.

6. Telefonun geç kapanması: Kapatma konutu verdiğiniz halde arka planda çalışmaya devam eden virüsten dolayı cihazınızın kapanması normalden daha uzun sürebilir.

7. Telefon faturasının artması: Faturadan telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır diyebilirsiniz. Virüsler cihaza bulaştıktan sonra özel numaralara mesaj gönderebilirler. Birçok zararlı yazılım bunu ayda bir ya da iki kez yaparak, fark edilmeden uzun süre cihazda kalmayı başarıyor. Bu nedenle aylık fatura bilgilerinizi kontrol ederek özel numaralara SMS gönderilip, gönderilmediğini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

8. Performans sorunları: Telefonunuz yeniyse ve buna rağmen son derece yavaşsa Truva atının kurbanı olabilirsiniz. Bu yazılım, yeni bir cihazın bile performansını düşürebilir.

9. Durduk yere bildirim seslerinin çıkması: Cihaz kullanılmadığı sürece arama, mesaj, sistem ve uygulama bildirimleri dışında bildirim sesi çıkartmaz. Sizin telefonunuzda aksi bir durum oluyorsa, cihazda casus yazılımlar olma olasılığı yüksek.

10. İnternetin yavaşlaması: İnternet erişiminde bir problem yoksa cihazda ağ bağlantısının yavaş olmasından genellikle virüsler sorumlu oluyor.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir