Kapat
Yavaşlayan iPhone Nasıl Hızlandırılır?
Nasıl Yapılır ? 590 Görüntüleme 0

iPhone Hızlandırma Rehberi | Yavaşlayan iPhone Nasıl Hızlandırılır?

Çeşitli sorunları engellemek için yayınlanan son güncellemelerden sonra kullanıcılar iPhone hızlandırma yöntemlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar hale geldi. Yüksek kalitede performansa sahip olan iPhone’larda yaşanan bu problemi kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Cihaz performansının düşmesinden şikayetçi olanlar için hazırladığımız iPhone hızlandırma rehberi ile çözüme ulaşabilirsiniz. İşte kompleks yöntemlerine başvurmadan basit adımlarla iPhone telefon hızlandırma ipuçları…

Hard Reboot Yapmak

Bir uygulamadan veya küçük çaplı yazılımsal bir sorundan kaynaklanan yavaşlamalarda hard reboot yapmak işe yaramaktadır. Bu işlem için telefondaki “başlangıç” ile “açma/kapama” tuşlarına birlikte basın ve cihazın yeniden başlatılmasını bekleyin. Apple logosunu gördüğünüz anda tuşlara basmayı bırakabilirsiniz. 7 ve 7 Plus modellerinde iPhone hızlandırma için “açma/kapama“ tuşuna basarken “ses açma/kapama” tuşuna birlikte basmak gerekiyor.

Uygulama Ön Belliğini Temizlemek

Telefonunuzdaki birçok uygulama, yeniden başlatıldığında daha hızlı açılması için video ve resimleri ön belleğe atarlar. Ancak zamanla bu veriler ön bellekte yer tutmaya başlayacağı için cihazda hissedilir derecede yavaşlamalara neden olur. Bu uygulama, Safari ve Chrome gibi güncel teknoloji haberlerinde sıkça adını duyduğunuz tarayıcıların ortak bir özelliğidir. Ayarlar menüsünde bulunan “Geçmişi ve Verileri Sil” seçeneği ile uygulama ön belleğini kolayca temizleyebilirsiniz.

Kullanılmayan Verileri Silmek

Cihazın depolama alanını Ayarlar>Genel>iPhone Saklama Alanı adımlarını izleyerek kontrol edebilirsiniz. Depolama alanı dolmaya yakın ise kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak, yedeğini aldığınız resim ve videoları silerek iPhone’da yer açabilirsiniz.

Hareketi Yavaşlat Modunu Açmak

Özellikle eski tip İOS cihazlar, yeni güncellemeden sonra animasyonlardan kaynaklı olarak yavaş çalışmaya başladı diyebiliriz. Bu nedenle Apple, iPhone telefon hızlandırma için bu animasyonları devre dışı bırakabileceğiniz bir seçenek sundu. Ayarlar >Genel >Erişilebilirlik> Hareket Yavaşlatıcı adımlarını izleyerek, Reduce Motion olarak da bilinen hareketi yavaşlat modunu aktif hale getirdiğinizde cihazınızın hız performansında artış olabilir.

HEIF ve HEVC Formatlarını Kullanmak

Fusion çipine sahip cihazlarda iPhone nasıl hızlandırılır merak edenler için HEIF ve HEVC formatlarını önerebiliriz. İOS 11’de videoların daha az yer kaplaması için HEVC, resimlerin daha az yer kaplaması için de HEIF dosya formatını kullanabilirsiniz. Depolama alanını önemli ölçüde rahatlatan bu iPhone hızlandırma formatları, sırasıyla Ayarlar>Kamera>Biçimler seçeneklerine tıklayarak aktif edebilirsiniz. Ancak yeni formatların en düşük Fusion çipine sahip iPad Pro, iPhone 7 ve 7 Plus’larda kullanılabildiğini hatırlatalım.

Mevcut Uygulamaları Güncellemek

Güncelleme öncesinde telefonunuzda var olan uygulamalar, yeni güncellemenin ardından sorunsuz bir şekilde çalışmayabilir. Böyle bir durumda etkili iPhone hızlandırma metotlarından birini uygulamanız yeterli olacaktır. App Store’ya girerek güncellemeleri kontrol edin. Uygulamalar için güncelleme varsa ve bu işlemi gerçekleştirmezseniz, eski uygulamalar cihazda hızlı bir şekilde çalışmayacaktır.

Arka Plandaki Uygulama Yenileme İşlevlerini Sınırlandırmak

İOS cihazlarda başka bir uygulama kullanılırken, kullanılmayan diğer uygulamalar arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu özellik kimi zaman avantaj sağlarken, kimi zaman da hız problemlerine neden olabiliyor. Böyle bir durumda iPhone hızlandırma işlemi için Ayarlar’a gidin, Genel sekmesi altındaki Arka plan Uygulama Yenileme’yi tıklayın ve yavaşlama sorununa neden olan uygulamaları devre dışı bırakın.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir