Kapat
Dünyanın en pahalı arabası Bugatti La Voiture Noire
Otomobil 952 Görüntüleme 0

Dünyanın En Pahalı Arabası Bugatti La Voiture Noire Oldu!

Mart ayının ilk haftasında basına kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı’nda bu yıl yepyeni modeller sunuldu. Serginin en dikkat çeken sahnesi ise dünyanın en pahalı arabası Bugatti La Voiture Noire’nin tanıtıldığı bölüm oldu. Dünyada sadece bir adet bulunan modelin özellikleri, fuardaki diğer tüm otomobilleri geride bıraktı. Lüks otomobiller segmentinde faaliyet gösteren Bugatti, bu yıl 110’uncu yaşını kutladığı için La Voiture Noire’yi tasarladığını belirtti. İşte Type 57 DC Atlantic’e saygı duruşunda bulunan modelin dudak uçuklatan fiyatı ve özellikleri…

Dünyanın En Pahalı Arabası Ne Kadar?

7 Mart-17 Mart tarihleri arasında bu yıl 89’uncusu düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda renkli sahneler yaşandı. Fuarda birbirinden yeni tasarımlar ve lüks otomobiller boy gösterdi. Otomotiv sektörünün en büyük şovlarından biri olan fuarı Volvo, Land Rover, Jaguar ve Ford gibi markalar pas geçti. Bugatti ise en pahalı araba lansmanı yaparak, Jean Bugatti’nin efsane otomobili Type 57 DC Atlantic modelini geride bıraktı.

Otomobilin sunumunda Audi Sport ve Lamborghini’in CEO’luğundan Bugatti’nin başına getirilen Stephan Winkelmann konuştu. Dünyanın en pahalı arabası vergiler hariç “16,5 milyon Euro” olarak duyuruldu. Sadece bir adet üretilen modelin yaklaşık fiyatı 101.605.234,5 Türk Lirası’na tekabül ediyor.

Dünyanın en pahalı arabası Bugatti La Voiture Noire

En Pahalı Arabanın Özellikleri Neler?

Belirtilen bu fiyatla lüks otomobiller segmentinde dünyanın en pahalı arabası olan La Voiture Noire özel bir tasarıma sahip. Araçta elle üretilmiş özel karbon fiber gövde bulunmakta. Chiron’dan geliştirilen modelin motoru ise 1600 Nm tork üretebilen 4 turbolu 8.0 litrelik W16. Aynı motor Chiron Sport ve Divo’da da bulunuyor. Peki, Cenevre Otomobil Fuarı’nda lansmanı yapılan diğer araçlar hangileri? İşte A’dan Z’ye bine yakın modelin sergilendiği fuarın detayları…

Lüks Otomobillerin Boy Gösterdiği Cenevre Fuarı

110 bin metrekarelin alanda dünyanın en hızlı ve en pahalı modelleri görücüye çıktı. 220 adet stant kurularak, firmalar bu stantlarda en son teknoloji ürünlerini tanıtma imkanı buldu. Audi’nin Q3 boyutlarındaki E-Tron modeli bunlardan biri. Volkswagen Grubu’nun MEB platformu üzerine geliştirilen otomobil, tamamen elektrikli bir crossover konseptiyle tanıtıldı. Fuara katılan birçok kişiyi etkileyen modelin 2021’de satışa çıkması bekleniyor.

Ürettiği araçlarla lüks otomobiller sınıfında oldukça tutulan marka BMW’de tasarım ve teknoloji alanındaki gelişmeleriyle fuara katılım gösterdi. Markanın amiral gemisi 7 serisi ve BMW 3 Serisi’nin Touring versiyonu tanıtıldı. Dünyanın en pahalı arabası tahtına sahip olan La Voiture Noire’nin üretici firması Bugatti’nin şimdiki CEO’su biliyorsunuz ki Lamborghini’nin hem başkanı, hem de CEO’suydu.

Dünyanın en pahalı arabası

Başarılı projeleriyle tanınan Stephan Winkelmann’ın yerini Stefano Domenicali aldı. Yeni CEO’nun önem verdiği projelerden biri Lamborghini Huracan EVO’ydu. Modelin adeta Cenevre’deki ziyaretçilere görsel şölen sunması projenin başarılı olduğunu gösterdi. 640 beygirlik motordan güç alan aracın başlangıç satış fiyatı 261 bin 274 dolar olarak belirtildi.

BMW X4’e rakip modellerden biri olan Mercedes GLC Coupe’de yeni versiyonuyla fuarda yerini aldı. Aracın makyajlanan gövdesi ve yeni teknolojik ürünleri üzerine duruldu. Ayrıca Mercedes Elektrikli Vito’nun da tanıtımını gerçekleştirerek, 2021 yılında bu modelin üretime gireceğini duyurdu. En pahalı araba dediğinizde aklınıza gelebilecek daha onlarca marka, yeni konsept veya üretim modellerini fuarda sergiledi. Fakat her yıl olduğu gibi bu senede Cenevre Otomobil Fuar’ında dünyanın en pahalı arabası gibi modeller uç noktaları oluştursa da, Polestar 2 Elektrikli Sedan gibi uygun fiyatlı araçlarda fuarda yerini aldı.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir