Kapat
yukselise-gecen-elektrikli-otomobiller-teknolovizyon
Otomobil 554 Görüntüleme 0

Yükselişe Geçen Elektrikli Otomobil Dünyası

İlk bakıldığında kullanımı bütüne oranla çok düşük olan elektrikli otomobiller beklenen ilgiye henüz ulaşmış değiller. Ancak var olan üretim talep karşısında neredeyse yetersiz kalacak seviyede. Geleceğin araç modeli olarak gösterilen elektrikli otomobiller yeniden ele alınan tasarımlarla üreticilerin daha çok üzerine düşmesi gereken bir konu.

Elektrikli ve normal araçlar arasındaki geçiş modeli olarak tasarlanan Plug-in Hibrit modeller fonlama tarihi dolduğu için artık üretimden çekilmiş durumdayken yeni modeller için zorunluluk da doğmuş durumda. Paris Motor Show’a katılan üreticilere bakılırsa elektrikli otomobil eğilimlerinin arttığını görebiliyoruz.

2021 yılına kadar üreticilerin filo sarfiyatı kilometre başına 95 mg karbondioksit emisyonu kuralına uyan bir yapıyı oluşturmaları gerekiyor. Bu durum şu an mevcut otomobiller için oldukça uzak. 400 km menzilin SUV araçlarda standart haline geldiğini Mercedes, Audi, Tesla ve Jaguar markalarının yeni araçlarından anlıyoruz.

Bu araçlara baktığımızda hepsi 2 tondan daha ağır, 2 motorlu ve 400 beygir güç üretiyorlar. SUV segmentindeki elektrikli otomobillerin hepsi ortalama 400 km menzil sunarken Mercedes 80 Kilowatt saatlik aküsü ile 3500 km menzil sunuyor. Audi ise 95 kilowatt gücündeki akü ile kısa sürede 150 kilowatt şarj gücüne ulaşabilirken 40 dakikada yüzde 80 oranında şarj oluyor.

Elektrikli Otomobil Fiyatları

Fiyatlara bakılırsa son çıkan normal otomobillere kıyasla neredeyse aynı fiyatlara yani ortalama 80.000 Euro civarında satışa sunulması beklenen bu son model elektrikli otomobiller arasında en pahalısı Tesla Model X. Ülkemizde elektrikli otomobil satışlarına bakıldığında 2018 yılı ortalarında toplam 2361 araç satılmış durumda.

Türkiye’de toplam 400 şarj istasyonu var. elektrikli araç sahibi olma konusunda endişe duymalarına gerek yok. Avrupa’daki popüler araç tercihlerine bakıldığında günlük 38 kilometre limiti var. Buna rağmen hibrit ve elektrikli otomobillerin diğerlerine oranla yüksek bir popülaritesi var.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir