Kapat
sosyal medya hesap güvenliği
Sosyal Medya 592 Görüntüleme 0

Sosyal Medya Hesaplarınızın Daha Güvenli Olmasını Sağlayacak 6 İpucu

Günümüzde teknolojinin her alanda yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasından dolayı neredeyse herkesin en az bir tane sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Sosyal medya hesapları iletişim, ürün satın alma ve daha birçok alanda bize kolaylık sağlıyor olsa da bazen olumsuz yönleri de olabilmektedir. Buna en basit örnek internet üzerinden açmış olduğumuz kullanıcı hesabımızdaki kişisel bilgilerin kötü amaçlı insanların eline geçmesi sonucunda hem maddi hem de manevi yönden büyük kayıplara uğramak olabilir. Eğer sosyal medya hesabınızın güvenliğini nasıl sağlayabileceğiniz konusunda herhangi bir bilginiz bulunmuyorsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu yazımızda vermiş olduğumuz sosyal medya hesaplarının güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gereken 6 ipucunu okuyarak siz de hesaplarınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.

Kullanılmayan Hesaplarınızı İptal Edin

Kullanılmayan sosyal medya hesaplarının açık bırakılması aktif bir şekilde kullanılan diğer sosyal medya hesaplarında da güvenlik riski oluşturacağı için bunların iptal edilmesi gerekir. Çünkü kullanmadığınız hesabınızın şifresiyle diğerinin ki aynı ya da benzer olabilir veya güvenlik sorularında yer alan bilgileriniz içerisinde bulunabilir. Ayrıca Facebook, Twitter ya da içerisinde mesajlaşma bölümü olan diğer sosyal medya hesaplarınızdan sizin adınızla başkaları dolandırılabilir.

Şifre Sıfırlama Özelliğinin Aktifliğinden Emin Olun

Kullanıcıların giriş bilgilerini sıfırlayabilmeleri için her sitenin kendine özgü bir şifre sıfırlama sistemi bulunur. Herhangi bir siteye üye olduktan sonra kesinlikle şifrenizi nasıl sıfırlayabileceğiniz konusunda bilgi edinin. Bu şekilde hesabınızla ilgili yaşayacağınız en ufak bir güvenlik sorununda hesabınızı yeniden güncelleyebilirsiniz.

Virüs Programları ve Benzeri Güvenlik Yazılımlarını Yükleyin

Eğer giriş yaptığınız her site yüzde yüz güvenilir değilse ya da herhangi bir sitenin güvenlik açığını görebilecek kadar yazılım tecrübeniz yoksa kesinlikle bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda internet güvenliğini sağlamak üzere geliştirilen antivirüs programlarından yararlanmalısınız. Bu tür güvenlik yazılımlarını yükleyerek phishing, kimlik avı ve DNS zehirleme saldırısı gibi oldukça zararlı virüslerin cihazınıza bulaşmasını engelleyerek kullanıcı hesaplarınızı, kredi kartı bilgilerinizi ve diğer özel verilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Hesap Etkinliklerini Kontrol Edin

Hesap etkinliklerini düzenli olarak kontrol ederek hesabınızla ilgili bilginiz dışında gerçekleştirilen eylemleri erken fark edebilirsiniz. Bu sayede çalınan hesabınızı kapattırarak sizin adınızla sahte yorum ya da mesajlaşma yapılmasını önlersiniz.

Şifre Yöneticisi Kullanın

LastPass ya da 1Password gibi bazı şifre yönetici sistemler kişilerin internette bulunan kullanıcı hesaplarındaki kullanıcı adı ve parola gibi giriş bilgilerini yönetmektedir. Ayrıca farklı hesaplar için aynı şifreyi kullanmanızı da önleyerek hesaplarınız için daha güvenli şifreler koymanıza yardımcı olur.

İki Adımlı Doğrulama Kullanın

Sosyal medya platformlarının çoğunda bulunan bu özellik hesaba girebilmek için SMS ya da mail üzerinden gönderilen kodun girilmesini istemektedir. Bu sayede kötü amaçlı kişiler şifrenizi ele geçirse bile size gönderilen kodu bilemeyecekleri için hesabınıza giriş yapamaz.

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir