Kapat
Göz yaşıyla elektrik üretme
Genel 518 Görüntüleme 0

Göz Yaşıyla Elektrik Üretmek Mümkün Mü?

İrlanda ‘da bulunan bir araştırma merkezinde göz yaşı üzerinde çeşitli deneyler yapan bazı bilim adamları elde ettikleri veriler sonucunda göz yaşına belirli oranda basınç uygulandığında elektrik enerjisi açığa çıkaran bir protein çeşidinin varlığını tespit etmiştir. Araştırmacılar tarafında gerçekleştirilen bu keşif yeni enerji formlarının arayışını sürdüren bilim çevrelerinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Peki çoğumuz için sıradan bir sıvı niteliğinde olan göz yaşıyla elektrik üretimi nasıl gerçekleştirilebilir?

Göz Yaşıyla Elektrik Nasıl Elde Edilir?

Göz yaşıyla elektrik üretme konusu çoğu kişi için imkansız bir durum gibi görülse de daha önceden kuvars, tendon, kemik ve odun gibi maddeler üzerinde de çeşitli incelemelerde bulunulmuştur. Bu tür maddelerin yüzeyine farklı basınç değerlerinde baskı uygulandığı zaman malzemenin elektrik alanında bazı değişiklikler meydana gelir. Piezoelektrik olarak tanımlanan bu özellik sayesinde cep telefonu başta olmak üzere günlük hayatımızda yaygın bir şekilde kullandığımız daha birçok cihaza enerji akışı sağlayabilmekteyiz. Bilim dünyasında yaşanan son gelişmeyle birlikte göz yaşından da belirli oranda elektrik enerjisi üretilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Yeni geliştirilen bu yöntem kullanılarak tükürük bezindeki lizozim enzimi, göz yaşı ve yumurta beyazı gibi maddelerin içeriğinde bulunan bazı proteinlere farklı değerlerde basınç kuvveti uygulanarak elektrik enerjisi üretebilmek mümkündür.

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamaya göre uzun yıllardan beri günlük hayatta birçok alanda tercih edilen bir uygulama olan piezoelektrik yöntemi yeni keşfedilen enerji kaynaklarıyla birlikte daha geniş bir kullanım imkanına sahip olacaktır. Bunun yanında lizozim ya da göz yaşı gibi doğal içeriğe sahip maddelerden alınan proteinlerin diğer enerji kaynaklarına göre daha zararsız yapıda olması da bunun daha tercih edilebilir bir uygulama olmasını sağlamaktadır. Biyolojik kaynaklar olarak nitelendirilen bu maddelerin medikal alanda daha yaygın bir kullanım alanına sahip olması beklenmektedir.

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir