Kapat
Üç Kameralı Telefonlar
Mobil 431 Görüntüleme 0

Üç Kameralı Telefonlar Teknoloji Alanında Dünyayı Ele Geçirecek!

Üç kameralı telefonlar popülerliğini her geçen gün arttırarak, iki ana kamerası olan telefonları mazide bırakmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl güncel teknoloji haberleri gündemine bomba gibi düşen 3 kamera teknolojisi, son yayınlanan raporlara göre 2021 yılında dünyayı ele geçirecek! Yaklaşık 2 yıl sonra dünya genelinde kullanılan cihazların neredeyse yarısını üç kameralı telefonlar oluşturacak.

Üç Kameralı Telefonlar Ne İşe Yarar?

Akıllı telefon sektöründeki megapiksel savaşları yıllardır devam ediyor ancak bu telefonlar ile işin boyutu daha farklı bir noktaya geldi diyebiliriz. Üretici firmalar, cihazlara ek teknolojiler ekleyerek ve kamera sayısını arttırarak fotoğraf kalitesi konusunda adeta DSLR’a oynamaya başladı. Peki, teknoloji haberleri gündeminde büyük yankı oluşturan 3 kameralı telefon ne işe yarar? Cihazlara entegre edilmeye başlanan bu kameraların işlevsellikleri neler?

Yeni nesil akıllı telefonların birçoğunda farklı megapiksellerde üç kamera yer almakta. Geliştirilen üçlü kamera sistemi sayesinde kullanıcılar hem derinlik işlevselliğinden, hem de geniş açı özelliğinden faydalanabiliyor. Ayrıca yüksek oranda zoom yapabilme ve fotoğrafların gürültü seviyelerini düşürme gibi olanaklar tanıyan üç kameralı telefonlar sayesinde artık nesneleri kusursuz bir şekilde fotoğraflayabilmek mümkün.

Giderek Yaygınlaşacak

Counterpoint Research piyasanın önemli analiz şirketlerinden biridir ve yayınladığı birçok raporla teknoloji haberlerinde ilginç gündemler oluşturmayı başardı. Şirketin son rapor verilerine göre yılbaşından bu yana satılan telefonların yaklaşık yüzde 6’sı üç ve daha fazla kameraya sahip. Yılsonu yaklaştığında bu rakamın yüzde 15’e çıkması öngörülüyor. Üç kameralı telefonlar, 2020 yılında toplam satılan ve aktif olarak kullanılan telefonların en az 3’te birinin üç ve daha fazla kameraya sahip olacağı açıklandı. 2021’de ise bu oran yüzde 50’ye çıkarak üç kameralı telefonların dünyayı ele geçireceği belirtiliyor.

Üç Kameralı Telefonlar Hangileri?

Samsung, Xiaomi ve Huawei gibi bilinen birçok üretici firma, yeni modellerinde üç ya da daha fazla kamerayı tercih ediyor. Şuana kadar 40’ın üzerinde akıllı telefon modeline 3 arka kamera özelliği entegre edildi bile. Peki, piyasaya sürülen ve sürülecek olan teknoloji kulislerinde sızdırılan raporlarla adından söz ettiren üç kameralı telefonlar hangileri?

Üç kamera alanındaki ilk başarı Huawei P20 Pro modeli ait. Cihazın ilk kamerası 40 MP’dir ve en önemli özelliği çekilen fotoğrafların gürültü seviyelerini düşürüyor olmasıdır. Öyle ki iPhone X’in 12 Megapiksel kamerasından bile daha fazla ses getiren bu kamera cihazın zahmetsizce pazarlanmasına büyük katkı sağlamıştır.

Teknoloji sektörüne yenilik sunan 40 MP kamera aynı zamanda ayrıntıları yükselterek duyarlılığın artmasını sağlıyor. Özellikle ortam ışığı yeterli olduğunda ayrıntılı fotoğraflar çekebiliyor. Üç kameralı telefonlar alanındaki Huawei P20 Pro modelinin 20 MP sensörü de monokrom yapıda tasarlanmıştır. Cihazın daha düşük çözünürlükteki üçüncül kamerasının görevi ise kullanıcıya yüksek oranda yakınlaştırma imkanı sunmaktır. 8 MP olan kamera 5x hibrit zum yapabilmektedir.

Markanın bu başarısı, rakipleri de etkiledi ve Samsung Galaxy A7 modelinde üçlü kamera sistemini tercih etti. Modelin 24 Mg birinci kamerası F/1.7 diyaframlı iken, 8 MG ikincil kamerası F/2.4 diyaframlı olarak dizayn edildi. Son kamera ise 5 MG çözünürlüğü destekliyor ve derinlik yeteneğine sahip. Sekiz çekirdekli işlemci kullanılarak üretilen Samsung Galaxy A7’de birde 20 Megapiksel F/2 diyaframlı ön kamera bulunuyor. Bu nedenle üç kameralı telefonları araştırırken, görüntü kalitesi açısından tüm bu ayrıntıları incelemenizi tavsiye ederiz.

Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ettiği için bu alandaki ilerlemeleri kaçırmamak adına sitemizi takipte kalın!

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir