Kapat
Yapay Zeka Gelecekteki meslekleri yok edecek
Teknoloji 244 Görüntüleme 0

Yapay Zeka Gelecekte Hangi Meslekleri Ele Geçirecek?

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya makinenin kendi kendine karar verebilmesi ve öğrenebilmesidir. Dünyanın bir numaralı satranç oyuncusu bile bir yapay zeka tarafından yenilmiştir. Kendini öğrenerek geliştirebilen ve daha sonra çeşitli konularda insanlardan bile daha başarılı olan bu yapay zeka, gelecekte insanların yaptığı işleri ellerinden alabilir mi?

Bu sorunun cevabı mesleğe göre değişebilir. Örneğin tarlalarda eskiden daha çok insan çalışırken şimdi az insan, makinelerle beraber çalışıyor. Belki de ilerde o makineleri kontrol eden insanlara olan ihtiyaç da azalacak ve belki bir insan birçok makineyi kontrol edecek, ama ana işi yapak zeka yapacaktır.

Bunların hepsi birer ihtimaldir fakat yapay zekanın insanların ellerinden yüksek ihtimalle alabileceği meslekler, daha çok fiziksel aktivite gerektiren mesleklerdir. Örneğin fabrikalarda eskiden oldukça fazla sayıda insan çalışıyordu. Şimdi bu sayı azaldı fakat ilerde bir fabrikayı tamamen yapay zekanın kontrol etmesi olasıdır. Bu durumda fabrikalarda belki sadece makinelerin bakımını ve birkaç teknik kontrolü sağlayacak insanlara ihtiyaç olacaktır.

Sabit İşler Tehlikede

Sürekli kendini güncelleyen ve yeni şeyler üretilenlerin haricindeki meslekler tehlikededir. Bunun sebebi rutin işlerin bir kısmının çoktan makineler tarafından yapılmaya başlanmasıdır. Bu işleri yapan makinelerin ve bilgisayarların çeşitleri artmaya devam edecektir. Bunun sonucu olarak da sürekli aynı işlemi yapmayı gerektirecek meslekler, zamanla insanlara olan ihtiyacını kaybedecektir.

Bunlara tekstil, fabrikalar, çağrı merkezi çalışanları örnek olarak verilebilir. Büyük şirketlerin çağrı merkezleri arandığında gerçek bir insana bağlanmadan önce, müşteriyi dinleyerek ona yanıt veren ve basit işlemlerini yapabilen yapay zeka vardır. Bu yapay zeka belki de zamanla gelişecek ve telefonun başında bekleyen gerçek bir insana hiçbir zaman ihtiyaç olmayacaktır.

İnsanlar Kendilerini Geleceğe Nasıl Hazırlamalı?

Gelecekte insanların başlarına geleceklere hazırlıklı olmaları için, kısacası çağa ayak uydurmaları gerekir. Bu da teknolojiye ayak uydurmak demektir. Artık sadece tek bir alana yoğunlaşmak yetmiyor; gelecekte insanlar farklı meslekleri bir arada, esnek bir şekilde yapacaklardır.

Teknolojinin gelecekte beraberinde getireceği birçok meslek olacaktır ve insanların, özellikle gençlerin, bu mesleklere kendilerini adapte etmeleri gerekir. Farklı disiplinler arası çalışmaya alışıp teknolojiye ayak uydurduktan sonra, insanların gelecek kaygısı olmasına gerek yoktur.

Ümit SANCAKLI {Ümit SANCAKLI}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir