Intel‘in yeni nesil güçlü işlemcisi Core i9-9900K kullanıcılar ile sonunda buluştu. Gücü ve hızı ile dikkat çeken Intel Core i9-9900K bir donanım uzmanı tarafından yapılan hız aşırtma testinde hünerlerini sergiledi. İşte, karşınızda Intel Core i9-9900K hız aşırtma testi!

Intel Core i9-9900K hız aşırtma testi ile çoştu!

Overclock ya da Türkçe ifadesiyle hız aşırtma, bir bilgisayar bileşenini üreticisinin belirlediği hızlardan daha yüksek seviyelerde çalışacak hale getirme sanatı olarak tanımlanabilir.

Intel ve AMD gibi şirketler tarafından üretilen bilgisayar parçaları çeşitli testlerden geçer ve ne kadar hızlı olduğu belirlenir. Ancak çoğu parça, sorun çıkma olasılığı düşsün diye potansiyelinin daha altında hızlarla piyasaya sürülür.

İşte hız aşırtma olayı da bu potansiyeli ortaya çıkarmaya yarar. Hız aşırtma sayesinde bilgisayar bileşenlerini üretici firmanın düzgün çalışma garantisi veremediği hızlarda kullanabilirsiniz.teknolovizyon

Söz konusu haberimize dönecek olursak, profesyonel hız aşırtmacı Luumi yapmış olduğu hız aşırtma testinde  Intel Core i9-9900K  işlemciyi 5.5 GHz‘ın üzerinde çalıştırmayı başardığını duyurdu.

Profesyonel hız aşırtmacı Luumi’nin söz konusu hız aşırtma testinde ASRock Z170M OC Formula anakartını kullandığını görmekteyiz.  Özel bir sıvı soğutma sistemi de kullanan hız aşırtma uzmanı, böylece test sonrasında, 5.5 GHz’a ulaşmayı başardı. Söz konusu hız testine yukarıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Not : Bu hız aşırtma işlemini normal bir sistem ile yapmanızı pek önermiyoruz. Çünkü profesyoneller tarafından yapılan bu işlem için özel soğutucu sistemine sahip olmanız gerekiyor. Eğer gereken ekipmanlara sahip değilseniz, hız aşırtma işlemine bulaşmamanızı öneriyoruz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/intel-core-i9-9900k-hiz-asirtma-testi-ile-costu
Yazar : Deniz Aslan

Ufku Arslan {Ufku Arslan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir